in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 9415 osoba na tej stronie

 

 Otwarcie zaplecza Leskiego Obserwatorium
 Astrostaż 2011
 MULTIMEDIALNY PODRĘCZNIK DO NAUKI FIZYKI
 Ogólnopolski Eksperyment Fizyczny
 Fakultet - zadania
 "Inowacyjna Galicja dla przyszłych pokoleń"
 Warsztaty astronomiczne 9-18 lipca 2010
 Finał konkursu w projekcie Feniks
 Projekt FENIKS zakończony sukcesem
 Astrowycieczka 2012
 Teleskopowe pokazy Słońca
 Pokazy nieba w Polańczyku
 Zimowe Warsztaty Astrofotografii w Niepołomicach
 Zorza polarna - film z Laponii
 Transmisja z bliskiego przelotu asteroidy 2014 DX1
 Warsztaty astronomiczne dla przedszkolaków
 Planeta Mars w opozycji
 Aurora Borealis 12 na 13 września 2014
 Jak powstaje zorza polarna?
 ZAĆMIENIE SŁOŃCA w LO - 20 marca 2015
 ZAĆMIENIE SŁOŃCA w LO - film
 W ogrodzie doświadczeń - Kraków 2015


 
Otwarcie zaplecza Leskiego Obserwatorium
W 2009 roku Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Lesku rozpoczęło realizację polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
To inicjatywa mająca na celu rozwój turystyki w regionie polsko-słowackiego pogranicza. Skupia się na tworzeniu i promocji nowych produktów turystycznych związanych z turystyką przyjazną środowisku. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 180 tys. €. Kwota dofinansowania z UE to 155 tys. €.
W ramach projektu na poddaszu leskiego liceum powstały nowe pomieszczenia: sale dydaktyczne, magazyny techniczne, zaplecze socjalne oraz węzeł sanitarny. Do obserwatorium astronomicznego został zakupiony specjalistyczny sprzęt.
Teleskopy:
-Celestron CGEM 1100 HD XLT,
-Sky Watcher Synta 120ED OTA PRO,
-Meade ETX-125AT Premier Edition Telescope,
-Meade 80ED,
-Coronado SolarMax 60 (teleskop słoneczny).
Całkowity koszt tego sprzętu to równowartość co najmniej trzech samochodów dobrej klasy.
W komplecie znajdują się również: dwie kamery CCD, lustrzanka cyfrowa, 4 lornetki Celestron SkyMaster oraz dodatkowe elementy wyposażenia astronomicznego. Do sal dydaktycznych zostały również zakupione meble oraz sprzęt audiowizualny.
Leskie obserwatorium należy do najnowocześniejszych. Przykład: po włączeniu teleskopu automatycznie można wybrać ciało niebieskie, które mamy ochotę podziwiać. Błyskawicznie otrzymamy informację, czy jest to w danym momencie możliwe, czy nie, bo np. Wenus znajduje się akurat poza linią horyzontu. Przez teleskop widoczne są: Merkury, Uran, Neptun, pierścień Saturna, plamy na Słońcu, kratery i góry na Księżycu oraz Pluton, który od niedawna nie posiada już statusu planety Układu Słonecznego.

3 czerwca 2011 roku odbyło się IV Spotkanie Robocze Projektu „Karpackie Niebo” połączone z oficjalnym otwarciem zaplecza edukacyjnego LOA.
Konferencję rozpoczął dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lesku - Bernard Baran. To właśnie pan dyrektor siedem lat temu wpadł na pomysł budowy obserwatorium astronomicznego - Wierzyłem, że spełnię swoje marzenie - mówił. - Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zwiększyły się szanse na zdobywanie pieniędzy i my wykorzystaliśmy to w Lesku. Oprócz dotacji unijnych, otrzymaliśmy też pomoc finansową z Powiatu Leskiego, od Rady Rodziców leskiego liceum oraz z Funduszu Ochrony Środowiska.
Pan Bernard Baran również powitał i przedstawił zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: koordynator projektu i partner wiodący pan Igor Kudzej, pani Iveta Lazorowa dyrektor Gimnazjum w Sninie, dr Stanisław Topolewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr inż. Robert Bury, mgr Mieczysław Janusz Jagła Dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, prof. Henryk Brancewicz prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, wicestarosta leski pan Stanisław Szelążek, wiceburmistrz MiG Lesko pani Barbara Krasulak, dyrektor BDK w Lesku pani Bożena Czuryk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Lesku pani Ewa Baranowska oraz przedstawiciele młodzieży z LO w Lesku.

Następnie pan Igor Kudzej- Partner Wiodący projektu, zaprezentował „Karpackie Niebo”. Zreferował cele jakie zostały już osiągnięte, przedstawił wiele danych statystycznych dotyczących ścisłego harmonogramu projektu. Wspominał również wszystkie poprzednie konferencje i spotkania robocze. Swój długi wywód podsumował optymistycznym stwierdzeniem, że realizacja projektu przebiega bez zakłóceń.
Potem głos zabrał pan mgr inż. Robert Bury - koordynator projektu ze strony polskiej. Wyraził on swoje zadowolenie, że Lesko wraca do swych dobrych astronomicznych tradycji. Lesko w latach 70 miało okazję zostać astronomicznym centrum Polski. Planowano wtedy w Roztokach Górnych postawić największy w Polsce teleskop. Działo się tak, ponieważ chlubą naszego regionu jest ciemne niebo, wolne od zanieczyszczenia światłem. Wbrew pozorom nie wszędzie niebo jest odpowiednio ciemne. To, że na niebie widzimy mniej gwiazd jest sprawką nierozważnego postępu cywilizacyjnego.
Później wystąpili kolejno: wicestarosta leski pan Stanisław Szelążek, wiceburmistrz Leska pani Barbara Krasulak oraz pan prof. Henryk Brancewicz. Wszyscy przekazali gratulacje panu Bernardowi Baranowi oraz życzyli pomyślnej realizacji projektu.
Pan Stanisław Szelążek podkreślił, że nasze obserwatorium to szansa, której nie mają inne powiaty, pochwalił pana dyrektora za jego pomysłowość i wytrwałość w przekonywaniu władz miasta do finansowania ryzykownych i innowacyjnych projektów.
Pan profesor Brancewicz przedstawił referat nt historii astronomii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że największy polski teleskop wcale nie znajduje się w Polsce, lecz w Afryce. Po krótkiej przerwie kawowej głos zabrała dyrektor szkoły średniej ze Sniny pani Iveta Lazorowa. Zaprezentowała ona referat pt. „Alternatywne formy edukacji astronomii w średnich szkołach na Słowacji” Prelegentka informowała, że Gimnazjum w Sninie (odpowiednik polskiego liceum) stara się o wybudowanie podobnej kopuły, jaką ma nasza szkoła. Pani dyrektor mówiła, że obecnie uczniowie jej szkoły mają szeroki dostęp do praktyk astronomicznych w obserwatorium na Kolonickom Sedle na Słowacji. Co roku grupa zainteresowanej astronomią młodzieży słowackiej wyjeżdża na różne ekspedycje i międzynarodowe obozy.
Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali referatu pana dr Stanisława Topolewicza pt. „Nowoczesny obraz Układu Słonecznego”. Prelegent zabrał nas w krótką wycieczkę po Układzie Słonecznym. Jako ostatni wystąpił dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach (MOA) pan Mieczysław Janusz Jagła z referatem, pt. „Wyprawy zaćmieniowe”. Był to referat, który szczególnie zaciekawił słuchaczy. Prelegent opowiadał o swojej pasji, jaką jest obserwowanie całkowitych zaćmień Słońca. Zaprezentował zdjęcia wykonane podczas wielu wyjazdów. Poinformował, że najbliższe zaćmienie będzie widoczne w Japonii w tym roku. Oczywiście pan Mieczysław Jagła planuje podróż by znów oddać się przyjemności obserwowania tego zjawiska. Życzymy MOA kolejnych udanych wypraw.
Konferencja zakończyła się około godz. 13.00 i wówczas zebrani przeszli do budynku LO w Lesku by dokonać uroczystego otwarcia LOA. Wszyscy goście mieli możliwość zwiedzenia nowych pomieszczeń dydaktycznych i wystawy zdjęć. Wystawę tę przygotowały specjalnie na przyjazd gości uczennice klas drugich pod kierunkiem pań profesorek: Małgorzaty Pelc, Grażyny Kwaśniewicz oraz Anny Nowak. Efekty ich pracy cieszyły oko wszystkich przybyłych na uroczystość. Na tym zakończyła się oficjalna część IV Spotkania Roboczego Projektu „Karpackie Niebo”.

Kolejnym punktem programu był wyjazd na szybowisko do Bezmiechowej. W latach międzywojennych wieś znano ze słynnej na całą Polskę Akademii Szybownictwa. W ramach odkrywania nowych atrakcji turystycznych regionu wszyscy partnerzy projektu wzięli udział w warsztatach, podczas których na Bieszczady spojrzeli z lotu ptaka. Prelekcję pt. „Skrzydła na Karpackim Niebie – paragliding aktywną formą uprawiania turystyki” przedstawił pilot kadry narodowej oraz instruktor paralotniowy Wacław Kuzło. Kolejny temat „Ujarzmić wiatr – snowgliding, speedriding, kitewing aktywnymi formami uprawiania turystyki” zaprezentował pilot paralotniowy Mistrz Polski w speedridingu Arkadiusz Sabat.
Uczestnicy spotkania zwiedzili również funkcjonującą w Bezmiechowej Szkołę Szybowcową, która prowadzi szkolenia pilotów i paralotniarzy. Każdy miał możliwość zobaczyć z bliska szybowce należące do Aeroklubu Bieszczadzkiego.
Całodniowe spotkanie zakończyła uroczysta kolacja w Zamek Kmitów w Lesku.
Drugi dzień spotkania w całości został przeznaczony na prace bieżące w projekcie.


do góry ::...

 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko