in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 4532 osoba na tej stronie









 

Wymiana polsko-angielska


Liceum Ogólnokształcące od roku 1996 współpracuje z rówieśniczą szkołą średnią w Wielkiej Brytanii. Szkoła zlokalizowana jest nad kanałem La Manche w miasteczku Seaford i liczy ponad 1200 uczniów. Herbem szkoły jest konik morski.

Główna ideą wzajemnej współpracy jest wymiana doświadczeń między młodzieżą obu krajów. Tematem wiodącym w pierwszym roku wymiany była ekologia. Obydwie szkoły zlokalizowane są na granicy obszarów o dużych walorach przyrodniczych. I tak szkoła w Seaford leży w sąsiedztwie Parku "Seven Sisters" w którym dominuje robiące duże wrażenie wybrzeże klifowe. O naszym przyrodniczym klejnocie - Bieszczadzkim Parku Narodowym nie trzeba nic dodawać. Zrobił on na Anglikach wielkie wrażenie, a wytropione świeże ślady wilków i niedźwiedzi długo wymieniane były przez nich jednym tchem jako coś wyjątkowego. Dla uczniów Liceum wymiana ta ma również znaczny walor językowy. Podczas pobytu w Anglii młodzież przebywa w gronie swoich rówieśników, stąd podstawowym i jedynym komunikowania staje się język angielski. Znajomość tego języka w dobie jednoczącej się Europy nabiera pierwszorzędnego znaczenia . Nic tak nie usprawnia znajomości obcego języka jak bezpośredni z nim kontakt w kraju jego pochodzenia.

W ramach współpracy Leskiego LO i angielskiej szkoły - collegu z Seaford dwa lata temu kolejna grupa młodzieży naszej szkoły miała okazję do pogłębiania i szlifowania znajomości języka w ojczyźnie Szekspira.

W czasie prawie 2 tygodniowego pobytu w Seaford nasza młodzież mieszkała w domach angielskich rodzin, gdzie język angielski to jedyny znany język. Okazało się nagle, że zwroty typu 'Nice to meet you', 'thanks' 'I've lived in Lesko...' a także jakieś tam dziwne czasy jak jakieś 'Perfect', czy przedziwne strony bierne uczone do tej pory niewiadome po co na lekcjach j. angielskiego w szkole są tu używane codziennie (od rana do rana) wszędzie, (w szkole, sklepie, telewizji, na dworcu itd.) i co najważniejsze przez wszystkich (nawet małe dzieci) żeby coś zjeść, czegoś się napić, kupić coś trzeba było zacząć mówić jak oni. UFF! No Polish anywhere. Co gorsze podręcznikowa teoria nierzadko dawała się we znaki w codziennej praktyce. Każdy wie, dinner to obiad, jednakże z małym zastrzeżeniem, trzeba na to czekać przynajmniej do szóstej wieczorem. Innym poważnym problemem okazało się jakże proste wsiadanie do samochodu, które nie wiadomo czemu znajdowało się w miejscu gdzie normalnie powinna być kierownica. Pomalutku zaczęły ożywać fragmenty podręczników poświęcone angielskim zwyczajom i kulturze. Ale nie tylko samym językiem czyli chlebem człowiek żyje. Dlatego angielscy gospodarze przygotowali również mnóstwo atrakcji duchowych. I raz jeszcze obrazki znane dotąd z podręcznikowych fotografii stały się rzeczywistością. Któż nie zna tak znanych budowli jak : Buckingham Palace, Big Ben czy Tower of London; ulic jak: Oxford Street czy Picadilly Circus; muzeów jak: Madam Tissaud czy British Museum; miejscowości jak: Brighton czy Hastings i wiele, wiele innych atrakcji historycznych czy turystycznych. To wszystko mogliśmy zobaczyć sami.


Ale poza zwiedzaniem mogliśmy również poznać i doświadczyć innych elementów anglosaskiej tradycji, kultury czy codziennego życia. Począwszy od chociażby jazdy 'double-decker bus' czyli piętrowym autobusem, wizytą w typowym angielskim pubie, grą w kręgle czy też delektowanie się słynnym angielskim Gui.... puddingiem.

Oczywiście podczas naszego pobytu w Anglii me zapomnieliśmy o rzeczy najważniejszej w życiu SZKOLE. Tylko, że tym razem była to szkoła angielska. Uczestniczyliśmy nawet w prawdziwych lekcjach ( szkoda tylko, że bez ocen ). I jednego jesteśmy pewni: uczniowie na całym świecie uwielbiają naukę, z tym, że niektórzy może trochę mniej. Za to po nauce lubią się bawić- wszyscy !!! Dlatego i my w pewną sobotnią noc wzięliśmy udział w szkolnej dyskotece. Jednak ku naszemu- zaskoczeniu zamiast podskakiwać rapa czy twista musieliśmy się uczyć tańczyć kowbojskich rytmów i to całymi grupami. Zabawa jednak była wspaniała i naprawdę żal było opuszczać salę, szkołę, Seaford a wreszcie i Anglię.



Po powrocie do kraju wiemy , że takie wymiany to doskonały pomysł na poznawanie języka, kultury czy też swój własny rozwój. I jest wspaniale, że nasze małe LO w Lesku organizuje taką wymianę.

P.S Oczywiście wymiana to coś co działa w obie strony. A więc po wizycie następuje rewizyta. Tak jest też i w naszym przypadku. Angielscy uczniowie są również przyjmowani przez naszą szkołę. Mieszkają w domach polskich uczniów, poznają uroki naszego kraju i regionu, poznają nasze tradycje i obyczaje, kulturę, zabytki i historię. A dla leskich uczniów jest to kolejna szansa nauki języka, zawierania ciekawych znajomości i ponownych wyjazdów do Anglii.

W ramach realizacji programu nauczania języka angielskiego uczniowie mają możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez nauczycieli liceum na terenie szkoły. W konkursie może brać udział każdy uczeń, który osiąga dobre wyniki w nauce, wykazuje zainteresowanie przedmiotem oraz chce sprawdzić poziom swojej wiedzy z języka angielskiego. Zdobywcy pierwszych miejsc w konkursach otrzymują nagrody w postaci słowników lub książek wydawnictw anglojęzycznych ufundowanych przez szkołę.

Każdego roku najzdolniejsi i najbardziej zaawansowani językowo uczniowie mogą brać udział w olimpiadzie organizowanej przez Uniwersytet Poznański. Wykwalifikowani nauczyciele zawsze chętnie służą pomocą w przygotowaniach do konkursów czy olimpiad.

Liceum Ogólnokształcące stwarza szansę rozwoju dla uczniów zdolnych, interesujących się językiem angielskim. Jak również dla uczniów słabszych lub mających duże zaległości. Organizowane są dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia - kółka wyrównawcze lub kółka zainteresowań.

Od września 2001 roku na terenie Liceum Ogólnokształcącego działa filia renomowanej szkoły języków obcych PROMAR z Rzeszowa. Każdy uczeń pragnący poszerzać swoją wiedzę w zakresie języka angielskiego, niemieckiego (a także innych języków) ma możliwość podjęcia nauki na odpłatnych kursach.



Lokalna prasa angielska o wymianie [click]

do góry ::...

 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko