in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 4452 osoba na tej stronie









...:: 22.08.2006 - 15:56 | autor: prof. Henryk Wyszatycki
 
Liceum z tradycjami

Liceum z tradycjami...




60 rocznica


W bieżącym roku Liceum Ogólnokształcące będzie obchodzić 60 rocznicę powstania. Jak szybko ucieka czas – to już 10 lat minęło od spotkań pełnych wzruszeń, wspomnień z września 1996 r. W tym czasie mury szkoły opuściło kilka roczników maturzystów, którzy spotykają się na kolejnych zjazdach. W ubiegłym roku młodzież po raz pierwszy zdawała maturę w nowej formule. W bieżącym roku szkolnym także po trzech latach nauki w liceum uczniowie przystąpili do matury z języka polskiego, języka obcego i przedmiotów wybranych. Trzymaliśmy kciuki życząc im pomyślności.

Liceum tętni życiem

Od listopada ubiegłego roku w ramach projektu unijnego działa Szkoła Marzeń, której koordynatorem jest pedagog Beata Kurcoń przy współpracy z Joanną Katyńską, Małgorzatą Pelc, Dorotą Białogłowicz i dyrektorami szkoły: Bernardem Baranem i Ryszardem Samkiem. Uczniowie uczestniczą w warsztatach i plenerach malarskich, wycieczkach krajoznawczo – turystycznych, warsztatach i kursach fotograficznych, spotkaniach z twórcami bieszczadzkimi i lokalnymi zespołami folklorystycznymi. Entuzjaści dziennikarstwa doskonalą swoje umiejętności redagowania tekstów w warsztatach dziennikarskich, uzdolnieni aktorsko próbują swoich sił w warsztatach teatralnych. Działa zespół tańca regionalnego „Lesko”. Istotną częścią programu Szkoła Marzeń jest preorientacja zawodowa, prowadzona przez Szkolny Ośrodek Kariery pod kierunkiem pani pedagog mgr Beaty Kurcoń i mgra Tomasza Sroczyńskiego. Dla wytrwałych i uzdolnionych uczniów są warsztaty haftu krzyżakowego. Jesteśmy szkołą otwartą, staramy się współpracować z gimnazjami i dla uczniów tych szkół zorganizowaliśmy w marcu wojewódzki turniej „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”.

Równać szanse

Od kilku dni cieszymy się miłą informacją, która dotarła do szkoły – otóż wygraliśmy konkurs grantowy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – Równać Szanse 2006. Projekt opracowali nauczyciele liceum: mgr Ryszard Samek, mgr Jolanta Szelążek i pedagog Beata Kurcoń, przy aktywnym wsparciu dyrektora Bernarda Barana. Kwota przyznanej dotacji wynosi 20 tyś. zł. Twórcy projektu piszą: „celem najważniejszym dla nas jest stworzenie możliwości podniesienia wiedzy technicznej, pobudzanie aspiracji młodzieży i przygotowywanie jej do aktywnego życia w społeczeństwie. Chcemy poszerzać wiedzę uczniów w zakresie matematyki, fizyki, astronomii z wykorzystaniem nowoczesnych technik informacyjnych. Uczestnikami będą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku oraz chętni uczniowie z pobliskich gimnazjów. Posiadamy dwie pracownie komputerowe i większość zajęć będzie się odbywać w tych pracowniach. Planujemy przeprowadzanie obserwacji astronomicznych w terenie, a także warsztaty w ośrodkach akademickich. Spodziewanym efektem naszego programu będzie zwiększona ilość uczniów podejmujących studia w zakresie nauk ścisłych i politechnicznych. W dalszej przyszłości będą oni mieli duże szanse na znalezienie zatrudnienia i wykorzystanie swojego potencjału. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup niezbędnego oprogramowania i materiałów do zrealizowania projektu. Realizacja projektu przyczyni się do pobudzenia aktywności i aspiracji poznawczych młodzieży, pomoże im w pożytecznym zagospodarowaniu wolnego czasu. Poszerzą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu technik informacyjnych i nauk ścisłych, gdyż program zajęć wykracza poza program szkolny. Udział w zajęciach spowoduje większą integrację młodzieży pochodzącej z różnych środowisk. Planujemy utworzenia stowarzyszenia lokalnego, które będzie mogło kontynuować zagadnienia podjęte w czasie realizacji projektu. Uważamy, że projekt przyczyni się do zwiększenia aktywności lokalnej społeczności w zakresie rozwijania zdolności uczniów poprzez tworzenia ponadstandardowej oferty edukacyjnej”.

Szkoła Marzeń

Jak widzimy, w najbliższym czasie realizowane będą, równolegle, w naszej szkole dwa programy unijne, skierowane do wszystkich uczniów, chcących poszerzyć swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania i zdolności artystyczne. Czekamy więc na absolwentów gimnazjów, którzy chcą rozpocząć naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku w przyszłym roku szkolnym i w latach następnych.
W związku z tym utworzyliśmy pięć oddziałów klas pierwszych po 26 osób w każdym. Jedna z klas składa się z uczniów mających najwyższą ilość punktów. Przewidujemy w tej klasie dodatkowe godziny z języków obcych. Programy rozszerzone będą realizowane od klasy drugiej na międzyoddziałowych fakultetach: humanistycznym, matematyczno – fizycznym, matematyczno – geograficznym, matematyczno – informatycznym i biologiczno – chemicznym. Oddziały fakultatywne będą liczyły najwyżej 20 uczniów, co umożliwi pracę na wyższym poziomie. Zakładamy, że każdy kandydat podejmujący naukę w naszym Liceum zamierza w przyszłości studiować. Dzięki porozumieniu z Dyrekcją Bursy Szkolnej w Lesku, młodzieży mieszkającej poza Leskiem zapewniamy zakwaterowanie z całodziennym wyżywieniem.

Patron szkoły

Liceum Ogólnokształcące w Lesku od 1993 r. nosi imię gen. Władysława Andersa. Uroczystość święta Patrona Szkoły odbyła się 7 kwietnia 2006 r. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli Katarzyny Wermińskiej i Krzysztofa Wolańczyka przygotowała część artystyczną. Wiersze, teksty prozatorskie i piosenki, przybliżyły uczniom niezwykłą postać W. Andersa, bohatera uosabiającego cnoty patriotyczno – żołnierskie.
Do legendy przeszło zwycięstwo żołnierzy polskich pod Monte Cassino 18 maja 1944 r., którymi dowodził gen. Anders. Po części oficjalnej, jak co roku, odbył się konkurs „Omnibus”, poprowadzony przez prof. Stanisława Lelka. W konkursie startowali reprezentanci z poszczególnych klas, zwyciężyła uczennica Joanna Sidorska.

Lubimy uczyć

Na zakończenie przypomnijmy – Liceum Ogólnokształcące w Lesku jest najstarszą szkołą ponadgimnazjalną w Bieszczadach o bogatej 60 – letniej tradycji, ukończenie naszej szkoły umożliwia zdanie egzaminu maturalnego i studia na wybranym kierunku, szkoła rozszerza program w zakresie przedmiotów maturalnych: język polski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, WOS, języki obce. Uczący nauczyciele są jednocześnie egzaminatorami maturalnymi Okręgowej komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.


mgr Henryk Wyszatycki
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko