in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 7048 osoba na tej stronie









...:: 26.06.2014 - 10:58 | autor: Fizyk
 
„Dobrze widzi się tylko sercem..”
Chyba każdy z nas zna utwór Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Mały Książę”. Ta z pozoru błaha bajka dla dzieci zawiera jednak uniwersalne prawdy o budowaniu tak silnych więzi jak miłość, przyjaźń, a także uświadamia czym jest odpowiedzialność za drugiego człowieka. Specyfiką tej pięknej historii Małego Księcia jest to, że uczy czegoś nowego człowieka w każdym wieku. Najmłodsi traktują to zapewne jako dość zabawną historię, w której mały chłopiec podróżuje po galaktyce, w dodatku rozmawiając ze zwierzętami i kwiatami. Jednak już od najmłodszych lat poznają, że przyjaźń jest ważna i należy ją pielęgnować.

Trochę starsi czytelnicy zaczynają dostrzegać coraz więcej; powoli rozumieją, że pod postacią bajkowych masek kryją się wielkie uczucia, które dotyczą każdego z nas.

Jednak dopiero dorosły człowiek, który w swoim życiu przeżył co nieco dobrze zaczyna rozumieć przewodnią myśl: „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Doświadczenie pozwala zrozumieć, że „Mały Książę” to coś więcej niż ilustrowana bajka dla dzieci: jest to także pewnego rodzaju przewodnik po życiu. Każda ze spotkanych osób w podróży małego bohatera uświadamia, że w dorosłym życiu popełniamy wiele błędów, które wydają nam się złożone i niemożliwe do rozwiązania. Jednak w oczach dziecka są jak mówił Mały Książę „bardzo śmieszne” lub „nadzwyczaj dziwne”. Może warto się zastanowić czy nie brać przykładu z dzieci, które są tak szczere, prostolinijne i które biorą życie takim jakie jest bez komplikowania go sobie i szukania drugiego dna. Może to właśnie „Mały Książę” jest instrukcją jak żyć tak by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.

Takich utworów jak „Mały Książę” nie możemy zapominać; wręcz przeciwnie powinniśmy przypominać sobie o nich bardzo często. Dzięki zaangażowaniu siostry zakonnej Alicji Zygmunt, która z uczniami LO w Lesku przygotowała spektakl teatralny pt. „Mały Książę” mieszkańcy Leska i okolic mieli okazje zobaczyć jak młodzież ze szkoły średniej interpretuje utwór Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Przy okazji Dni Leska 30 maja 2014 w Bieszczadzkim Domu Kultury kurtyna podniosła się do góry i widzowie przenieśli się w podróż po świecie z Małym Księciem. Narratorka wprowadziła widzów w utwór i wraz z nimi podróżowała po galaktyce. Mały Książę, którego rewelacyjnie zagrał Maciek Barnaś po opuszczeniu swojej róży spotykał się kolejno z Królem, Próżnym, Bankierem, Pijakiem, Geografem, Żmiją, Lisem, Zwrotniczym i Kupcem. Każda z tych postaci czegoś go nauczyła i uświadamiała, że świat dorosłych jest bardzo dziwny i pełen sprzeczności. Te doświadczenia sprawiły, że mały bohater zagubiony w zwariowanym świecie postanowił wrócić za pomocą Żmii na swoją planetę, do róży, którą zostawił, a która była częścią jego życia.

„Osunął się powoli, tak jak pada drzewo. Piasek stłumił nawet odgłos upadku..” Mały Książę odszedł pozostawiając w zadumie wszystkich obecnych.

Na koniec atmosferę zadumy dopełniło wykonanie przez Patrycję Barzycką piosenki Kasi Sobczyk pt. „Mały Książę”, która niewątpliwie oddaje sens utworu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i której tekst także niesie ze sobą ważny przekaz.

Występ licealistów nie zakończył się jednak w tej melancholijnej atmosferze, ponieważ na pożegnanie zaśpiewali oni „Tolerancje” Stanisława Sojki, która w optymistycznym tonie przekazuje kolejną prawdę życiową: „Życie nie tylko po to jest by brać (…) Aby żyć siebie samego trzeba dać”.

Przedstawienie młodych aktorów pokazało, że niezwykłość kryje się w prostocie; prosty przekaz wydawałoby się prostej bajki ma głęboki sens nad którym watro się zastanowić i do którego warto wracać.

Sylwia Kluz

do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko