in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 6606 osoba na tej stronie









...:: 23.02.2014 - 00:06 | autor: Fizyk
 
Humaniści wyruszają w świat


Dzięki mobilizacji i zaangażowaniu prof. M.Drożdż uczniowie drugiej i trzeciej klasy z fakultetu historycznego mieli (zapewne niepowtarzalną) okazję odwiedzić i poznać pracę Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

W wyjeździe wzięło udział 16 osób. 3 grudnia o godzinie 8 grupa wyruszyła w drogę. Jak wiadomo IPN zajmuje się m.in. gromadzeniem i zarządzaniem dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 1944 do 1989, ściganiem zbrodni nazistowskich i komunistycznych, a także działalnością edukacyjną. Dzięki temu uczniowie mogli przyjrzeć się i poznać pracę Instytutu.

W pierwszej części, grupę zaproszono do Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, gdzie z bliska każdy mógł zobaczyć stosy teczek poukładanych na regałach. Pracownik pokazał także płyty, na których dodatkowo zapisano dane zbierane przez lata. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do pomieszczenia gdzie dokumenty są konserwowane. Wbrew pozorom okazało się, że nie jest to prosta praca; jest to czasochłonne zajęcie i wymaga dużej dokładności. Pracownicy czasami muszą konserwować akta, które przez długi czas były przechowywane w wilgoci i są już w stanie rozkładu.

W drugiej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni na wykład do Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej; tam jeden w pracowników opowiadał o tym w jaki sposób przykładano się do obserwacji nawet tak błahych przedsięwzięć jak podejrzanych spotkań młodzieży. Z pozoru nieszkodliwi młodzi ludzie byli dokładnie prześwietlani, a ich działania dokumentowane i nagrywane.

Po krótkim wstępie uczniów podzielono na grupy, po czym rozdano im kopie akt tej akcji; dla każdego przygotowane były pytania m.in. w jaki sposób dokonywano obserwacji młodzieży. Ta grupowa praca pozwoliła lepiej poznać i zrozumieć istotę i realia życia w czasach wszechobecnej kontroli i cenzury.
Wyjazd przybliżył pasjonatom historii metody działania IPN-u. Dowiedzieli się oni wielu ciekawych i przydatnych rzeczy dotyczących pracy Instytutu; np. że znajdują się tam akta ludzi, którzy nawet nie byli związani z jakimkolwiek działaniem, a ich nazwiska przypadkowo pojawiły się w dokumentach. Uczniowie mogli zobaczyć jak wiele dokumentów znajduje się w archiwum mimo że obejmują one okres tylko od 1944 do 1989 i dotyczą naszego terenu.
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko