in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 6655 osoba na tej stronie









...:: 01.07.2011 - 22:45 | autor: robbie
 
Wycieczka Niepołomice-Kraków
W dniach 6 -7.04.2011r. uczestnicy kółka astronomicznego odbyli wycieczkę edukacyjną do Niepołomic i Krakowa. Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 7.45 i około 10.00 dotarliśmy do Bochni. Tam zwiedzaliśmy zabytkową Kopalnię Soli. To najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbam i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię zwiedzaliśmy pieszo, podziemnym metrem oraz łodziami pływając w nasyconej solance.
Po bezpiecznym wydostaniu się na powierzchnię ziemi wyruszyliśmy w dalszą drogę, aby następnie dojechać do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Tutaj cała grupa wzięła udział w „Pikniku pod Gwiazdami”. Ta nowa, ciekawa forma zajęć miała na celu poszerzyć wiedzę w zakresie astronomii, astronautyki i fizyki.
Nasz pobyt w Niepołomicach trwał od godziny 18:00 do godziny 10:00 następnego dnia. W tym czasie mogliśmy:
-wysłuchać półtoragodzinnej prelekcji na tematy astronomiczne i kosmonautyczne,
-uczestniczyć w teleskopowym pokazie nieba,
-wykonać własne obserwacje nieba przy użyciu teleskopów i lunet będących na wyposażeniu obserwatorium,
-wykonać samodzielnie aparatami cyfrowymi (będącymi na wyposażeniu obserwatorium) fotografie obiektów astronomicznych,
-przygotować samodzielnie posiłek na grillu.
Razem z pracownikiem MOA, panem Grzegorzem Sękiem, zwiedziliśmy Zamek Królewski w Niepołomicach oraz wybraliśmy się na Kopiec Grunwaldzki. Resztę czasu wypełniły nam zajęcia w planetarium gdzie pan Grzegorz, w bardzo interesujący poprowadził nas po nocnym niebie. Zajęcia skończyły się o godzinie 01.00 nad ranem. Następnego dnia po uprzednim spakowaniu się, śniadaniu, pożegnaniu i pamiątkowych zdjęciach, ruszyliśmy do Krakowa. Tam w kościele Piotra i Pawła, przy ul. Grodzkiej mieliśmy szansę zobaczyć pokaz działania wahadła Foucaulta. Jest to wahadło, które ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. W tym wahadle wymagany jest długi czas wahań, by zaobserwować zmianę płaszczyzny wahań, wahadło powinno poruszać się z małą prędkością. By uzyskać dobre rezultaty ramię wahadła powinno być bardzo długie. W Krakowie osiąga ono długość 46,5 m.
W działaniu wahadła ujawnia się efekt Coriolisa. Jeżeli wahadło wprawić w ruch, to po pewnym czasie obserwator na Ziemi zauważy, że płaszczyzna wahań zmieniła się. Po tej ciekawej prezentacji i wymianie przeróżnych uwag na temat tego przyrządu udaliśmy się do najmniejszej w Polsce manufaktury tworzącej słodycze w oparciu o technologię XVII w. Produkcja słodyczy odbywa się w całości ręcznie na oczach klienta. Cukierki były przepyszne!
Po słodkościach udaliśmy się na obiad, a później zwiedzaliśmy okolice Krakowskiego Rynku. Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Krakowska. Tam właśnie skierowaliśmy nasze kroki, by sprawdzić jak funkcjonuje nowoczesne centrum handlowe. Wieczorem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wyjazd wspominamy bardzo miło, a zdobyte wiadomości na pewno przydadzą nam się w przyszłości



Galeria zdjęć
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko