in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 4819 osoba na tej stronie









...:: 07.04.2009 - 13:47 | autor: Magdalena Uzdejczyk
 
Nasze Leskie Liceum
„Nasze leskie Liceum”

Liceum Ogólnokształcące w Lesku to jedna z najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie leskim. Bierze udziały w wielu projektach m.in. „Szkoła marzeń” oraz „Kapitał Ludzki”. Co roku w jej murach uczy się ok. 400 uczniów z Leska i okolic dla których w szkole prowadzi się kółka, dodatkowe zajęcia czy Klub sportowy.
Jednym z projektów prowadzonych przez Liceum Ogólnokształcące w Lesku jest „Nauka kluczem do sukcesu” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt zakłada realizowanie zajęć edukacyjnych z przedmiotów tj.: informatyka, matematyka, chemia, fizyka, biologia, język angielski i język niemiecki. Każdy uczeń korzystający z poszczególnych zajęć otrzymuje wsparcie w postaci kompletu książek i przygotowanych gadżetów. Ma możliwość uczestnictwa w wycieczkach edukacyjnych organizowanych w ramach tego projektu m.in. do Krakowa, Rzeszowa czy Magurskiego Parku Narodowego. Zwiedzi również Arboretum w Bolestraszycach i Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Są prowadzone bardzo ciekawie, dzięki czemu uczniowie nie traktują zajęć jak obowiązku, ale jak formę rozwijania swoich zainteresowań czy nawet jako świetną powtórkę przed egzaminem maturalnym. Lekcje te nie polegają jedynie na rozwiązywaniu łamigłówek, czy trudnych zadań. Młodzież rozwija zdolności przestrzennego i logicznego myślenia, obsługi programów komputerowych, płynnego posługiwania się językami obcymi, poznaje otaczający świat z punktu widzenia chemika i biologa, uczy się posługiwania pomocami szkolnymi: mikroskopami czy preparatami zrobionymi własnoręcznie. Wiadomości przekazywane przez nauczyciela nie ograniczają się jedynie do suchych wykładów nauczyciela, ale są popierane licznymi doświadczeniami, tablicami metodycznymi, prezentacjami multimedialnymi czy fragmentami filmów, na co czasami brak czasu podczas normalnej lekcji. Udział w projekcie daję ogromna satysfakcję, a dodatkowy czas poświęcony na naukę na pewno nie będzie czasem zmarnowanym, ale miejmy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości dobrze zdaną maturą czy lepszym startem w pełni już dorosłym życiu.
Nasi uczniowie odnoszą duże sukcesy nie tylko w dziedzinach nauki, ale również sztuki. Możemy pochwalić się licznymi sukcesami w recytacji, która to stała się domena dziewcząt naszej szkoły. Całkiem spora grupka młodych artystek, pod opieką prof. Henryka Wyszatyckiego, zmaga się z tą najtrudniejszą dziedziną sztuki. Uczennice wkładają wiele pracy i wysiłku w przygotowania do każdego konkursu, co owocuje licznymi wyróżnieniami i miejscami na podium. Największymi sukcesami ostatnich 3 lat są: wyróżnienie Iwony Urban oraz nominacja Magdaleny Uzdejczyk do finału XVIII Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, wyróżnienie oraz zajęcie II miejsca przez Magdalenę Uzdejczyk w XIII i XIV edycji Konkursu Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej, a także VI miejsce Iwony Urban oraz VII Magdaleny Uzdejczyk i Justyny Hańczyk w XXXVII Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Ponadgimnazjalnej. Recytacja nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla początkujących artystek. Recytator mając do dyspozycji jedynie swoje ciało, głos i tekst musi przez bardzo krótki okres czasu przykuć uwagę publiczności, a także przekonać do swoich racji, poglądów – swojego zdania. Bywa to czasami bardzo trudne. Nie każdy tekst jest łatwy do odbioru przez słuchacza, dlatego też trzeba się na prawdę starać, by w odpowiedni sposób zainteresować swoim tekstem nie tylko komisje oceniającą, ale przede wszystkich widzów. Rywalizacja zawsze jest bardzo zaciekła, ale walczymy do końca. Z każdego konkursu wracamy bogatsze w nowe doświadczenia, które staramy się wykorzystywać w kolejnych konkursach. Sztuka ta, wbrew pozorom, nie jest łatwa, ale mimo to zachęcam wszystkich do brania udziału w takich konkursach, pełnych wzruszenia, pozytywnych emocji i na pewno niezapomnianych wspomnień i wrażeń.
Od kilku lat uczniowie w ramach kółka języka polskiego, prowadzonego przez prof. Henryka Wyszatyckiego, redagują gazetkę szkolną –„Warsztaty dziennikarskie” wydawaną co miesiąc. Młodzi redaktorzy poznają tajniki zawodu dziennikarza: przeprowadzają wywiady z uczniami, Olimpijczykami, zwycięzcami konkursów i zawodów sportowych, relacjonują wydarzenia ze środowiska szkoły i pobliskich miejscowości. Uczą się „drapieżnego” pisania, nie unikają trudnych tematów, ale z pomocą opiekuna kółka starają się sprostać każdemu wyzwaniu. Zajęcia te nie tylko rozwijają zdolności posługiwania się piórem, ale również pozwalają zapoznać się młodzieży z różnymi formami wypowiedzi takimi jak np. artykuł, felieton, reportaż, recenzja, sprawozdanie, wywiad, relacjonowanie czy nawet esej. Gazetka jest formą świetnego informatora. Młodzież opisuje w niej wszystkie epizody z życia szkoły i okolicy: przedstawienia, konkursy, osiągnięcia nauczycieli oraz uczniów, recenzje obejrzanych spektakli teatralnych, adaptacji filmowych, wydarzenia ze świata kultury jak i nauki. Uzbierało się już ponad 30 egzemplarzy „Warsztatów dziennikarskich”, do przeczytania których zachęcam wszystkich. Część z nich można przejrzeć w dziale ‘artykuły’ na stronie internetowej naszej szkoły.
Z królową nauk – matematyką, świetnie radzi sobie męska część społeczności uczniowskiej. Różniczki, całki, granice ciągu, planimetria, stereometria…Brzmi zaskakująco i pewnie dla wielu po prostu niezrozumiale. Mimo to znalazło się całkiem spore grono sympatyków tej ciekawej i pasjonującej dziedziny. Również oni poświęcają swój czas na rozwijanie umiejętności matematycznych w szkole. Dla wielu uczestników kółka prowadzonego przez prof. Ryszarda Samka, rozwiązywanie łamigłówek jest pożytecznym sposobem spędzania czasu, rodzajem zabawy. Jednak główkowanie mimo iż dla zabawy opłaciło się już niejednemu. Nasi matematycy odnoszą sukcesy w wielu konkursach, na szczeblach etapów powiatowych, rejonowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Największymi sukcesami są m.in. wyróżnienie w etapie wojewódzkim, które otrzymał Emil Mach w VI i VII Jasielskim Konkursie Matematyczny im. Hugona Steinhausa, w VII i VIII Podkarpackim Konkursie Matematycznym po pomyślnych kwalifikacjach do etapów powiatowych, rejonowych, a także wojewódzkich w tych ostatnich otrzymał wyróżnienie. Dużym jego sukcesem były również kwalifikacje do finałowego etapu Olimpiady Matematycznej rozgrywanego w Lublinie. Andrzej Materna, równie świetnie radzi sobie z matematycznymi zadaniami. I miejsce w VIII Podkarpackim Konkursie Matematycznym w etapie powiatowym oraz awans do finału wojewódzkiego, Olimpiada Matematyczna-finał w Lublinie, udział w XXIV Konkursie Matematycznym im. prof. J. Marszała, VIII Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa, Konkurs Matematyczny „Kangur” są osiągnięciami, z których jest na pewno bardzo dumny. Również Maciej Solon odnosi duże sukcesy matematyczne. W XXIII i XXIV Konkursie Matematycznym im. prof. J. Marszała zajął I miejsce oraz otrzymał wyróżnienie, awansował do etapu rejonowego VIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego, a także uzyskał wyróżnienie w VII Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa, co świetnie zapowiada tego młodego człowieka.
Obok osiągnięć matematycznych możemy pochwalić się również wynikami naszych szachistów. W szkole od ponad 18 lat działa kółko szachowe prowadzone przez prof. Stanisława Lelka oraz prof. Ryszarda Samka, któro zrzesza co raz więcej entuzjastów. Szachy nie są sportem uprawianym jedynie przez chłopców. W zawodach bierze udział również damska grupa społeczności uczniowskiej, która radzi sobie równie dobrze jak panowie. Największe nasze osiągnięcia to: I miejsce w etapie szkolnym, II miejsce w etapie rejonowym oraz VI miejsce w finale wojewódzkim Licealiady zdobyte przez grupę szachistów w składzie: Danuta Więcławem, Sebastian Pałka, Przemysław Warchoł oraz Aneta Szałas. W Turnieju szachowym z okazji 80 rocznicy Odzyskania niepodległości w Ustrzykach Dolnych I miejsce wśród kobiet oraz wśród juniorek zdobyła Danuta Więcławek, 3 miejsce wśród seniorów zajął Ryszard Samek, a uczniowie Sebastian Pałka i Przemysław Warchoł zdobyli V. kategorię szachową.
Naszą perełką jest obserwatorium astronomiczne, uroczyście otwarte na zjeździe Absolwentów LO w Lesku w dniach 13-15 października 2006. Zamontowanie astronomicznej kopuły obserwacyjnej wraz z teleskopem na zachodnim skrzydle budynku od środy 23 sierpnia przyciąga uwagę przechodniów. Do zamontowania ważącej ponad 350kg konstrukcji użyto specjalnego dźwigu, a cała operacja trwała kilka godzin. Mimo złych warunków pogodowych plan zakończył się pomyślnie, dzięki czemu obserwatorium astronomiczne stało się świetną pomocą dydaktyczną nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale również dla miłośników obserwowania nocnego nieba w całych Bieszczadach. W związku z zamontowaniem kopuły i teleskopu, w szkole powstało kółko astronomiczne, któro przyciąga coraz większą rzeszę uczniów. Młodzież ma możliwość obserwowania nieba z bliska, zaćmień księżyca, śledzenia ruchu gwiazd po nieboskłonie, pojawiających się komet oraz innych interesujących zjawisk widocznych na niebie.
W naszej szkole działa wiele organizacji. Jedną z nich jest Liga Ochrony Przyrody, prowadzona przez prof. Małgorzatę Pelc. Organizacja skupia uczniów zainteresowanych problemami ochrony przyrody oraz edukacją ekologiczną. Członkowie koła rozwijają swoje zainteresowania poprzez udział w plenerach fotograficznych, wycieczkach krajoznawczych i dydaktycznych m.in. do: Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Magurskiego Parku Narodowego oraz Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla. Młodzież poszerza swoje wiadomości poprzez oglądanie programów i filmów o tematyce przyrodniczej, czytanie prasy ekologicznej, książek oraz poprzez uczęszczanie na kółko biologiczne prowadzone również przez panią prof. Małgorzatę Pelc. Przez dwie godziny w tygodniu, młodzież rozwiązuje testy ekologiczne oraz biologiczne, przeprowadza doświadczenia, wykorzystując preparaty przygotowane własnoręcznie, ogląda filmy przyrodnicze, a także uczy się posługiwania przyrządami biologa czy chemika. Zajęcia te prowadzone są bardzo ciekawie, przez co młodzież szybko się uczy, a swoją wiedzę wykorzystuje w licznych konkursach biologicznych i ekologicznych, zdobywając wyróżnienia oraz miejsca na podium w etapach wojewódzkich. Największymi osiągnięciami jakimi możemy się pochwalić w ciągu ostatnich trzech latach są: udział Mariusza Suchara i Kacpra Mach w wojewódzkim etapie XXII Olimpiady wiedzy Ekologicznej oraz awans Kacpra Mach do etapu centralnego, udział Piotra Janków i Macieja Solon w etapie wojewódzkim XXIII Olimpiady wiedzy Ekologicznej, III miejsce w województwie w kategorii test Piotra Janków i wyróżnienie w kategorii test uzyskane przez Mariusza Suchara, Agnieszkę Czurę i Marysię Łazukę w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko – Planeta” oraz wyróżnienie za pracę indywidualną dla Agaty Łukasiewicz i Beaty Rychlickiej w tymże konkursie.
W szkole od kilku lat działa zespół dziewcząt ćwiczących Aerobik, który ma na swoim koncie wiele sukcesów. Dziewczyny zdobyły już kilka medali w tym m.in. brąz w konkursie wojewódzkim. Szkoła jest również niezwykle rozśpiewana: zespół śpiewających uczniów leskiego LO co roku uzyskuje czołowe miejsca na przeglądach piosenek, a można ich usłyszeć na wszystkich akademiach szkolnych i nie tylko - również uświetniają akademie o zasięgu gminnym i powiatowym. Inny charakter muzyki prezentuje zespół The Reasons - hard rock, w składzie: Bartek „Kula”, Jacek „Jaco”, Piotrek ”Zaku”, Przemek „Kijana” oraz Rafał. Chłopcy nagrali już kilka niezłych kawałków do odsłuchania, których serdecznie zachęcam oraz zapraszam na ich stronę internetową www.thereason.art.pl, na której znajdziecie wiele informacji o nich i o zespole.
Liceum Ogólnokształcące w Lesku jest najstarszą szkołą w regionie.
W swojej ponad 60-cio letniej historii wykształciła całe pokolenia młodych ludzi. Dzięki nauce w leskim Liceum zdobyli oni wyższe wykształcenie i dobrą pracę. Szkoła ciągle się rozwija, uczestniczy w wielu projektach i programach, a także rozwija zainteresowania uczniów. W celu sprawniejszego naboru licealistów, rekrutacja odbywa się droga elektroniczną. Zachęcam wszystkich gimnazjalistów kończących naukę w tym roku do odwiedzenia strony internetowej Liceum www.lo.lesko.pl oraz do wybrania właśnie tej szkoły. Uczniowie kończący Liceum Ogólnokształcące w Lesku zdają maturę na wysokim poziomie, co pozwala im wybrać wymarzony kierunek studiów i kształcić się na wyższych uczelniach. W celu przybliżenia młodzieży gimnazjalnej informacji na temat rekrutacji dołączam jej najważniejsze elementy. Zapraszam również na stronę internetową szkoły www.lo.lesko.pl lub do szkolnego sekretariatu, w którym otrzymają szczegółowe informacje.


Magdalena Uzdejczyk
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko