Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku zainteresowani chemią mają możliwość rozwijania swoich zdolności biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych.
Na zajęciach tych uczniowie mogą zapoznać się z praktyką laboratoryjną , nabyć umiejętności potrzebnych
Zapraszamy do udziału w: KONKURSIE NA ZABAWNE SCENY FILMOWE
Z KOMEDII KINA ŚWIATOWEGO.
W konkursie można wygrać ciekawe nagrody: karty podarunkowe do Empiku, encyklopedia kina światowego i wiele innych książek z fotografii.
HARMONOGRAM KONKURSU
1. Termin nadsyłania prac do konkursu – 21 marca 2015 r. 2. Ogłoszenie wyników konkursu – do 25 marca 2015 r.
3. Zakończenie konkursu i powiadomienie zwycięzców drogą elektroniczną – 25 marca 2015 r.
4. Informacje o konkursie i rozstrzygnięcie wyników będą dostępne na facebooku:
Fani humoru
https://www.facebook.com/pages/Fani-humoru/1414237535544670?fref=nf
Zaćmienie Słońca, do którego dojdzie 20 marca 2015 roku będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu Polski od 4 stycznia 2011 roku.
Będzie można je obserwować w godzinach przedpołudniowych, gdy Słońce będzie przebywać już około 30 stopni nad horyzontem. O godz. 09:49 CET (czas dla Rzeszowa) wystąpi I kontakt - moment, w którym tarcza księżyca zaczyna nasuwać się na tarczę słoneczną.
Najbardziej widowiskowa część przedstawienia rozpocznie się około godz. 10:40 CET mniej więcej kwadrans przed maksimum i potrwa do 11:10 - te 30 minut zbliżonych do momentu największego zaćmienia stanowić będzie okres najefektowniejszego etapu zjawiska. Maksimum przypadnie o godz. 10:55 CET .
W Bieszczadach, faza maksymalna zaćmienia wyniesie 57%. Obserwacje takiej klasy to naprawdę rzadkość. W tej dekadzie to drugie zaćmienie Słońca widoczne w całej Polsce - trzeciego już nie będzie.
źródło informacji:
http://www.polskiastrobloger.pl
W dniu 23 lutego 2015 r. w Sanoku, po raz trzeci, został przeprowadzony Międzypowiatowy Konkurs Historyczny pt. „Oskarżeni o wierność” . Patronat nad konkursem objęli: Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka, oraz Roman Konieczny, starosta sanocki.
W konkursie udział wzięło 17 uczniów z gimnazjów i 25 ze szkół ponadgimnazjalnych powiatów: brzozowskiego, leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrała Kinga Chmura z II LO w Sanoku, niewiele ustąpiła jej Natalia Kot z I LO w Sanoku, trzeci był Krzysztof Wolanin z ZS nr 4 w Sanoku, czwarte miejsce zajął Mateusz Korolińczak z LO w Lesku (opiekun Marek Irzyński). Brawo Mateusz.
W ramach konkursu pt. „GIEŁDA TALENTÓW 2015” wśród prac uczniów liceum jury wyłoniło laureatów tegorocznej edycji, prace były interesujące, dojrzałe, realizowane różnorodnymi technikami.
Oto laureaci:
1.W kategorii literatura: Pamela Wiśniowska (utwory poetyckie w j. angielskim)
2.W kategorii prac plastycznych: Klaudia Gryziecka
Mateusz Korolinczak
Zuzanna Kotyła
Martyna Łukacz
Jagoda Wasylewicz
Ruszyła VI edycja konkursu dla młodych polskich liderek pn. „Jestem szefową”. Konkurs adresowany jest do uczennic I i II klasy szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski (w wieku do 19 lat), które są zainteresowane rozwijaniem swoich zdolności przywódczych.
Organizatorami konkursu są Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania i Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Do uczestnictwa zachęcamy młode dziewczyny, które angażują się społecznie i/lub pełnią różnego rodzaju funkcje przywódcze w środowisku szkolnym i lokalnym.
Prace konkursowe można przesyłać w terminie od 3 marca do 27 kwietnia 2015 r.
Więcej informacji na:
www.rownetraktowanie.gov.pl/aktualnosci/vi-edycja-konkursu-jestem-szefowa
Jak ciekawie spędzić czas z nauką…? Na to pytanie dało odpowiedź spotkanie z nauką w Liceum w Lesku. 27 lutego 2015 r. odbyła się „Noc z Nauką” przygotowana dla uczniów gimnazjum.
Młodzież brała udział w zajęciach warsztatowych z astronomii, biologii oraz w matematycznych grach logicznych. Uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia wiedzy o naszym regionie w konkursie „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”. Interesująca okazała się także lekcja żywej historii przygotowana przez pracownię Scutum ukazująca stroje, zwyczaje i broń średniowiecznych rycerzy. Uczennice mogły przenieść się w czasy XII, XIII wieku zakładając stroje z epoki. O oprawę artystyczną zadbała młodzież naszego liceum.
Tego wieczoru także w ramach giełdy talentów ogłoszone zostały wyniki konkursu twórczości uczniów liceum. Jury wyłoniło laureatów tegorocznej edycji: w kategorii literackiej: P.Wiśniowska, w kategorii sztuk plastycznych: K.Gryziecka, M. Korolińczak, Z.Kotyła, M.Łukacz, J. Wasylewicz.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu fizycznego Lwiątko.
Konkurs ten narodził się na Ukrainie, we Lwowie stąd jego nazwa. Jest fizyczną odmianą popularnego matematycznego Kangura, zasady i reguły są te same. Konkurs rozgrywany jest w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
Konkurs odbędzie się w szkołach w poniedziałek, 30 marca 2015 r., jak zwykle w godzinach przedpołudniowych. Więcej informacji na:
www.lwiatko.org
Bieszczadzki Park Narodowy serdecznie zaprasza starszych i młodszych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”. Atrakcyjne nagrody! A szczęściu trzeba pomagać;-).
Konkurs ma zasięg ogólnopolski i adresowany jest do wszystkich fotografujących, w trzech kategoriach wiekowych:
13-15 lat,
16-19 lat
oraz od 20 roku życia wzwyż.
Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi poznaniem przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny, uwrażliwienie na jej piękno, zagrożenia i konieczność ochrony oraz upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
Termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 10 marca 2015 r. (data wpłynięcia do sekretariatu)
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.bdpn.pl
Lekcja żywej historii przeprowadzona 27 lutego 2015 w Liceum Ogólnokształcącym
w Lesku, przez pasjonatów związanych z Pracownią rekonstrukcji historycznych SCUTUM.
Podczas zajęć prezentowane były przede wszystkim wydarzenia i postacie związane z historią dawnej ziemi sanockiej – rycerze z rodowej chorągwi Kmitów, którzy w 1410 r. walczyli na polach Grunwaldu i pod murami Malborka.
Uczestnicy zajęć mieli możliwość dowiedzieć się jak wyglądały dawne stroje damskie i męskie, uzbrojenie rycerzy ich pocztów.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest polskim świętem państwowym obchodzonym 1 marca. Poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych tj. żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.