Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku zainteresowani chemią mają możliwość rozwijania swoich zdolności biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych.
Na zajęciach tych uczniowie mogą zapoznać się z praktyką laboratoryjną , nabyć umiejętności potrzebnych
17 kwietnia 2015r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Stanisław Kotyła, Aleksandra Krynicka, Monika Osękowska, Dominika Podsobińska i Natalia Pomykała, wzięła udział w grze miejskiej „Historii poszukiwanie ... czyli po Lesku bieganie”, zorganizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesku. Pięcioosobowe zespoły z leskich szkół ponadgimnazjalnych rozwiązywały zagadki, pokonując trasę, związaną z historią i kulturą Leska. Drużyna Liceum Ogólnokształcącego zajęła III miejsce.Wszyscy uczniowie, biorący udział w grze wykazali się ogromną chęcią walki.
Dnia 31.03.2015r
o 9:00
w sali j. niemieckiego IIp.
odbędzie się
VIII edycja konkursu
wiedzy o krajach
niemieckojęzycznych
"DEUTSCHE LANDESKUNDE" zgłoszenia i szczegółowe informacje
do dnia 30.03.2015r u koordynatora konkursu
mgr Anny Nowak
W tym roku mija 35 lat od ukończenia naszego Ogólniaka, a to jest wspaniała okazja by zorganizować ZJAZD tych, którzy w 1980 roku składali egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku.
Jeśli jeszcze nie wiesz, czy do Ciebie adresowany jest ten list, przypominamy, że:
Wychowawcą klasy IV a (profil mat.-fiz.) był Profesor Stanisław Lelek („kwadrat z brodą”),
Wychowawcą klasy IV b (profil humanist.) była Profesorka Alicja Sieniawska (Żabcia),
Wychowawcą klasy IV c (profil ogólny) była Maria Starakiewicz (chemia),
Dyrektorem szkoły był Profesor Józef Budziak (†)
Przewodniczącą klasy IVa oraz samorządu szkolnego była Jola Ulaszek (†)
Gorąco zapraszamy wraz z osobami lub bez osób towarzyszących.
Zjazd odbędzie się 11 lipca 2015 r. (sobota).
Koszt każdego uczestnika zjazdu (od osoby) wyniesie 120 zł, co zapewni w dostatecznej ilości smaczne i ciekawe potrawy oraz dobrą muzykę. Oraz wiele więcej !!!
Przypominam uczniom fakultetu z fizyki, że w poniedziałek, 30 marca 2015 r., na czwartej lekcji w sali fizyki odbędzie się Konkurs Lwiątko.
Konkurs ten narodził się na Ukrainie, we Lwowie stąd jego nazwa. Jest fizyczną odmianą popularnego matematycznego Kangura, zasady i reguły są te same. Konkurs rozgrywany jest w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
Więcej informacji na:
www.lwiatko.org
20 marca w leskim Liceum, przy pomocy specjalistycznego sprzętu ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego można było obserwować zaćmienie Słońca.
Możemy zadać sobie pytanie: Jak to jest możliwe, że mały Księżyc zasłania ogromne Słońce? Otóż – jak napisali słowaccy astronomowie -Eduard Pittich i Dušan Kalmančok w książce „Niebo na dłoni” – zaćmienie Słońca zawdzięczamy godnemu podziwu zbiegowi okoliczności, który niekiedy występuje w przyrodzie. Mimo że średnica Słońca jest ok. 400 razy większa od średnicy Księżyca, obydwa ciała widzimy na niebie jednakowo duże. Słońce znajduje się prawie tyle razy dalej niż Księżyc, ile razy jest większe od Księżyca. W ten sposób mniejszy Księżyc może zasłonić większe Słońce.
Przed rozpoczętymi obserwacjami Jakub Hotloś w dużym skrócie zaprezentował, czym naprawdę jest to zjawisko, jakie są jego następstwa oraz w jaki sposób można bezpiecznie obserwować zaćmienie. Około godziny 9:48 nastąpił pierwszy kontakt czy moment, gdy Słońce było styczne z tarczą Księżyca.
Obserwacje rozpoczęliśmy używając teleskopu Coronado, który jest przystosowany specjalnie do obserwacji Słońca. Dzięki niemu mogliśmy zauważyć nie tylko nachodzący Księżyc, ale również protuberancje słoneczne oraz plamy. Używaliśmy również teleskopu SkyWatcher, który został specjalnie przystosowany do obserwacji przez folię badderowską. Korzystaliśmy również z teleskopu MEADLXD75, przy którym stacjonował pan dyrektor LO zmagając się z aparatem fotograficznym.
Obserwacje trwały do godziny 12:00. Odwiedziło nas wielu mieszkańców Leska, w tym grupa dzieci z przedszkola. Wszyscy byli bardzo zachwyceni pokazami astronomicznymi. Niektórzy nawet nie mogli oderwać wzroku od teleskopu.