Dnia 5.10.2007 roku uczniowie z kółka fotograficznego i biologicznego pod opieką profesorek Małgorzaty Pelc i Doroty Białogłowicz, wybrali się na wycieczkę krajoznawczą, do arboretum w Bolestraszycach. Grupa fotografów utrwalała przede wszystkim przemijające piękno przyrody. Wszyscy uczestnicy wyjazdu rozpoczęli zdobywanie odznaki „Turysta Przyrodnik”.
Arboretum jest to ogród dendrologiczny, dendrarium (łac. arbor – drzewo) – wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym (np. prace nad aklimatyzacją obcych gatunków), bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian. Przy arboretach znajdują się też często szkółki i punkty sprzedaży roślin. Większość arboretów specjalizuje się w hodowli i uprawie wybranych roślin, a teren arboretum traktowany jest jako matecznik, produkujący rośliny przeznaczone na sprzedaż.
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach położone jest w odległości 7 km na północny wschód od Przemyśla.
Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski.
Arboretum powstało w 1975 roku. Organizatorem i konsekwentnym wykonawcą w latach 1975-2002 był dr hab. Jerzy Piórecki.>
W Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych; rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej; roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.
W kolekcji dendrologicznej zgromadzono m.in. cisy (Taxus), magnolie (Magnolia), różaneczniki (Rhododendron) oraz liczne nasadzenia cypryśnika błotnego (Taxodium distichum), metasekwoi chińskiej (Metasequoia glyptostroboides), kłokoczki południowej (Staphylea pinnata) i miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba).
Kolekcja rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej zawiera ponad 130 taksonów pochodzących głównie z Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów, Kotliny Sandomierskiej, Wołynia Zachodniego. Od wielu lat są prowadzone badania dotyczące gatunków rzadkich, m.in. marsylii czterolistnej, kotewki orzecha wodnego, szachownicy kostkowatej, wisienki stepowej.
Ogród zwiedzaliśmy i podziwialiśmy z przewodnikiem. Uczniowie z kółka fotograficznego robili wiele ciekawych zdjęć, które wykorzystane będą na szkolnej wystawie i w konkursie fotograficznym.
Spotkały nas niespodziewane, zaskakujące przygody. Mianowicie w drodze do arboretum nasz wspaniały bezuczuciowy kierowca potrącił psa, na co nasze profesorki zareagowały bardzo gwałtownie, wydając z siebie okrzyk przerażenia.
W drodze powrotnej, w pewnym momencie z tylu autobusu zaczął wydzielać się dym o duszącym zapachu. Nawet w takiej sytuacji dobre humory nie opuszczały uczniów. Wszyscy byli zmuszeniu do opuszczenia autobusu i z niecierpliwością oczekiwali na zastępczy autobus. Na szczęście po tych przygodach wszyscy cali i zdrowi dotarli do domów :-)
Pozdrawiają uczestniczki wycieczki Magda i Weronika
Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
|