in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 1737 osoba na tej stronie









...:: 18.10.2007 - 10:12 | autor: Magda i Weronika
 
Plener Fotograficzny w arboretum w Bolestraszycach

Dnia 5.10.2007 roku uczniowie z kółka fotograficznego i biologicznego pod opieką profesorek Małgorzaty Pelc i Doroty Białogłowicz, wybrali się na wycieczkę krajoznawczą, do arboretum w Bolestraszycach. Grupa fotografów utrwalała przede wszystkim przemijające piękno przyrody. Wszyscy uczestnicy wyjazdu rozpoczęli zdobywanie odznaki „Turysta Przyrodnik”.


Arboretum jest to ogród dendrologiczny, dendrarium (łac. arbor – drzewo) – wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym (np. prace nad aklimatyzacją obcych gatunków), bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian. Przy arboretach znajdują się też często szkółki i punkty sprzedaży roślin. Większość arboretów specjalizuje się w hodowli i uprawie wybranych roślin, a teren arboretum traktowany jest jako matecznik, produkujący rośliny przeznaczone na sprzedaż.


Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach położone jest w odległości 7 km na północny wschód od Przemyśla.


Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski.


Arboretum powstało w 1975 roku. Organizatorem i konsekwentnym wykonawcą w latach 1975-2002 był dr hab. Jerzy Piórecki.

W Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych; rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej; roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.


W kolekcji dendrologicznej zgromadzono m.in. cisy (Taxus), magnolie (Magnolia), różaneczniki (Rhododendron) oraz liczne nasadzenia cypryśnika błotnego (Taxodium distichum), metasekwoi chińskiej (Metasequoia glyptostroboides), kłokoczki południowej (Staphylea pinnata) i miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba).


Kolekcja rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej zawiera ponad 130 taksonów pochodzących głównie z Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów, Kotliny Sandomierskiej, Wołynia Zachodniego. Od wielu lat są prowadzone badania dotyczące gatunków rzadkich, m.in. marsylii czterolistnej, kotewki orzecha wodnego, szachownicy kostkowatej, wisienki stepowej.


Ogród zwiedzaliśmy i podziwialiśmy z przewodnikiem. Uczniowie z kółka fotograficznego robili wiele ciekawych zdjęć, które wykorzystane będą na szkolnej wystawie i w konkursie fotograficznym.


Spotkały nas niespodziewane, zaskakujące przygody. Mianowicie w drodze do arboretum nasz wspaniały bezuczuciowy kierowca potrącił psa, na co nasze profesorki zareagowały bardzo gwałtownie, wydając z siebie okrzyk przerażenia.


W drodze powrotnej, w pewnym momencie z tylu autobusu zaczął wydzielać się dym o duszącym zapachu. Nawet w takiej sytuacji dobre humory nie opuszczały uczniów. Wszyscy byli zmuszeniu do opuszczenia autobusu i z niecierpliwością oczekiwali na zastępczy autobus. Na szczęście po tych przygodach wszyscy cali i zdrowi dotarli do domów :-)


Pozdrawiają uczestniczki wycieczki Magda i Weronika



Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko