in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 564 osoba na tej stronie









...:: 23.03.2006 - 11:51 | autor: Niszczarka
 
XVII Wojewódzki Turniej „O Bieszczadach wiem
XVII Wojewódzki Turniej „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”


Nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcące w Lesku po raz drugi podjęli się organizacji Wojewódzkiego Turnieju „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”, tegoroczna edycja była już 17-stą. 10 marca do Leska przybyło 59 reprezentantów z 16 szkolnych klubów turystycznych województwa podkarpackiego.

Podekscytowani i mniej lub bardziej zestresowani gimnazgo.
jaliści, po odebraniu w recepcji numerów startowych i słodkich upominków, z zapałem oddawali się ostatnim powtórkom i przygotowaniom do części pisemnej.

Na kilka minut przed godziną 13-stą Dyrektor Liceum pan Bernard Baran wypowiedział wiele znaczące tego dnia zdanie: „XVII Wojewódzki Turniej „O Bieszczadach wiem prawie wszystko” uważam za otwarty.” Kilka chwil później prof. Stanisław Lelek, prof. Katarzyna Wermińska i jedna z uczennic leskiego LO, dwukrotna laureatka turnieju - Katarzyna Konik powitali gości, opiekunów i gimnazjalistów oraz przypomnieli regulamin konkursu, który, jak się później okazało, był dla części uczestników niemałym zaskoczeniem. Po krótkich objaśnieniach dotyczących testu i czasu jego pisania – 60 minut- wszyscy biorący udział w imprezie ruszyli zajmować miejsca w pięciu przygotowanych wcześniej salach. Test obejmował swą tematyką wiadomości o Bieszczadach, nie zabrakło w nim pytań o wysokości szczytów, nazwy miejscowości, daty, rzeki etc. Zawodnicy zmagający się z zadaniami mogli wprawdzie korzystać z pomocy, lecz tylko powszechnie dostępnych, tj. przewodników po Bieszczadach i map.

Cześć pisemna dobiegła końca, testy zostały zebrane i przekazane na ręce prof. Stanisława Lelka, który wraz z niewielką grupą licealistów zajął się sprawdzaniem prac.

Gimnazjaliści w tym czasie zaproszeni zostali na ciekawą i zajmującą prelekcję pt. „Osobliwości Bieszczadów”, prowadzoną przez pana Stanisława Orłowskiego. Kolejna dawka wiedzy została przyswojona i już każdy z zawodników miał chwilę dla siebie. Witano się ze znajomymi, konsultowano odpowiedzi, bardziej pewni swoich wiadomości szlifowali „gadkę”, a jeszcze inni, ze stoickim niemalże spokojem, czekali na ogłoszenie wyników.

Chwili tej nie trzeba było długo wypatrywać, bowiem już o godzinie 1630 rozpoczął się finał. Przywitano przybyłych gości: Starostę Leska pana Marka Scelinę, Dyrektora Oświaty Sportu i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Lesku pana Tomasza Wojtanowskiego, Dyrektora Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik” pana Tomasza Prawdę, oraz konsultantki programu szkoła marzeń, realizowanego przez Liceum w Lesku, eksperta finansowego z Krosna panią Ewę Bałaban, oraz panią Małgorzatę Ostrowską. Przedstawiono także jury, w którego skład wchodzili nauczyciele, oraz uczniowie liceum - dawni finaliści tego turnieju. Następnie odczytana została punktacja zawodników, którzy z testu otrzymali największa ilość punktów. Dla pierwszej dziesiątki nie był to koniec, a dopiero początek zabawy, w finale bowiem czekało na nich jeszcze wiele niespodzianek.

Każdy finalista brał udział w dziewięciu konkurencjach „dla wszystkich” i trzech indywidualnych. Zadaniem dziesięciu wspaniałych było udzielanie poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania, nic wielkiego…nieprawdaż? W indywidualnych konkurencjach uczniowie: prezentowali trzyminutowy popis krasomówczy- najczęściej opowieść lub legendę bieszczadzką; w czasie 60 sekund poszukiwali na mapie 10 obiektów- szczytów, rzek i miejscowości; a także w ekspresowym tempie odpowiadali na ciąg pytań „na szybko”.
Zadania w konkurencjach grupowych dotyczyły wszystkiego, co związane z Bieszczadami począwszy od rozpoznawania fotografii cerkwi, roślinności i tutejszych twórców, przez prawidłowe nazwanie muzealnych niemalże przedmiotów typu: hacel, czesadło, magielnica, itp. a na pytaniach o bieszczadzką ortografię kończąc. Widzowie dzięki odpowiedziom finalistów mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących, a częstokroć nawet szokujących informacji jak chociażby, że końcówka ogona gronostaja ma kolor… niebieski, czy z kolei nogi bociana czarnego, wbrew pozorom, są… białe. Niewielką trudność sprawiła zawodnikom konkurencja oszacuj i jej zawiłe zadanie o następującej treści: Ile myczkowieckich zapór należałoby postawić jedna na drugiej na przełęczy Wyżnej, aby szczyt najwyżej położonej z nich znajdował się na równej wysokości ze schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej?
Na pierwszy rzut oka nie do rozwiązania, a jednak kilku uczestników otrzymało za nie maksymalną ilość punktów.

Tak upływały konkurencja za konkurencją, aż wreszcie tablica wyników zapełniła się ostatnimi punktami. Teraz finaliści mogli odetchnąć z ulgą i czekać już tylko na końcowe efekty swej wytężonej trzygodzinnej pracy. Licealiści spiesznie podliczali punkty, a pozostali zgromadzeni udzielali się wokalnie. Liczb do zsumowania było sporo, więc zanim zakończono proces wykonywania żmudnych obliczeń matematycznych nagrodzono zawodników, którzy po teście zajęli od 11 do 20 miejsca, a następnie wśród wszystkich uczestników rozlosowano drobne upominki. W rezultacie nikt konkursu nie zakończył bez nagrody.

Nadeszła długo oczekiwana chwila - ogłoszono wyniki. Laureatem XVII Wojewódzkiego Turnieju „O Bieszczadach wiem prawie wszystko” z sumą punktów 220 został Bartosz Fedycki z Gimnazjum w Olszanicy, na II miejscu uplasowała się Żaneta Duma (210 pkt.) również Gimnazjum w Olszanicy, III miejsce zajął Michał Gierla (197pkt.) Gimnazjum nr 3 z Sanoka, IV miejsce- Michał Pełdiak (179 pkt.) Gimnazjum w Lutowiskach, V miejsce- Kalina Wermińska (176 pkt) Gimnazjum Lesko, VI miejsce- Michał Dusza (167 pkt.) Gimnazjum w Trześniowie, VII miejsce- Emilia Flankowska (166 pkt.) Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych, VIII miejsce- Zuzanna Konik ( 161 pkt.) Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych, IX miejsce- Joanna Masłyk (155 pkt.) Gimnazjum Połomia, X miejsce- Julita Dusza (143 pkt.) Gimnazjum Trześniów
.
Gimnazjaliści otrzymali wiele atrakcyjnych nagród, które ufundowane zostały przez: Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A. z Raciborza, Cadbury Wedel Sp. z o.o. z Warszawy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakład w Sanoku, Starostwo Powiatowe w Lesku, Urząd Miasta i Gminy w Lesku, Urząd Gminy w Solinie z siedzibą w Polańczyku, Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Urząd Gminy w Baligrodzie, Urząd Gminy w Olszanicy, , Wydawnictwo Wiedza i Życie, Grupa Partnerska „Zielone Bieszczady”, Nadleśnictwo Cisna, Ośrodek Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, Piekarnia Ciastkarnia Szelców w Lesku, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Firma Kosmetyczna AVON, Polskie Radio Program 3.
Opiekunom grup pogratulowano wspaniałego przygotowania uczniów do tak oryginalnego sprawdzianu wiedzy, jakim jest Turniej „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”. Wśród opiekunów obecna była pani Zofii Nawracaj- pomysłodawczyni Turnieju i wieloletnia jego organizatorka, która z pomocą gimnazjalistów tworzy Konkurs „O Bieszczadach wiem prawie wszystko” dla Szkół Podstawowych.
Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do organizatorów turnieju prof. Doroty Białogłowicz, prof. Katarzyny Wermińskiej oraz prof. Stanisława Lelka, którzy od początku, w najdrobniejszych szczegółach przygotowali całą imprezę i czuwali nad jej prawidłowym przebiegiem. Podczas podziękowań pamiętano także o licealistach, którzy od wczesnych godzin rannych udzielali się i chętnie służyli pomocą organizatorom, spełniając dokładnie każde polecenie. Mogli oni wykazać się na wielu płaszczyznach, niektórzy spełniali się przez poprawianie testów, inni poprzez pracę w recepcji, obsługę bufetu, „jurorowanie” i asystowanie przy finale, jeszcze inni dawali dowód swej „odwagi i opanowania”:) w występach wokalnych lub prowadzeniu konkurencji finałowych. Lecz nie tylko obecni licealiści dbali o bezbłędny przebieg konkursu, swą pomoc oferowali także absolwenci, czego doskonałym przykładem jest współpraca w tworzeniu części pisemnej, konkurencji finałowych, etc., jaką z liceum podtrzymuje Kamil Bandrowski- wieloletni finalista konkursu, obecnie student Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie (mimo zajęć Kamil pojawił się na Turnieju:).
Konkurs dobiegł końca. Zadowoleni, ale i zmęczeni już gimnazjaliści udali się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik”, a najbardziej wytrwali licealiści z „zapałem” podjęli się prac porządkowych.
To bardzo miłe uczucie móc poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach lub spotkać się z przyjaciółmi z bieszczadzkich szlaków, szczególnie przy tak wspaniałej okazji, jaką jest Turniej „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”. Takie przyjemne turystyczne wspomnienia na długo pozostają w pamięci, a sukcesy i niekiedy nawet niewielkie porażki, są doskonałą motywacją do pogłębiania wiedzy o Bieszczadach, o których przecież wiemy już, a może dopiero „prawie wszystko”.
Katarzyna Konik LO Lesko












do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko