in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 508 osoba na tej stronie









...:: 30.04.2003 - 16:21 | autor: LO Lesko
 
Wymiana polsko - angielska

Seaford Head Community College we wschodnim Sussex w Anglii i Liceum Ogólnokształcące w Lesku w południowo-wschodniej Polsce nawiązały kontakt i rozpoczęły wymianę w 1996. Wymianę zapoczątkował Lord Denis Healey który mieszka niedaleko i był chętny do zorganizowania z nami wymiany.

Pierwsza przygotowawcza wizyta grupy pedagogów z Anglii, w lutym 1996 roku miała bardzo pozytywny charakter, a rewizyta polskich nauczycieli umocniła kontakt.

Tematem pierwszej wymiany uczniów była edukacja środowiskowa. Uczestniczyli w niej uczniowie z Seaford, którzy razem z uczniami z Leska wykonywali badania terenowe i eksperymenty w Parku Krajobrazowym Seven Sisters oraz w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Kolejna wizyta dotyczyła historii.

W ostatnich latach wymiana była mniej aktywna, chociaż osobisty kontakt między pedagogami był nadal utrzymywany.


Powody, dla których warto utrzymywać i rozwijać wymianę – nasze cele:

  • Przez ostatnie 7 lat ciężko pracowaliśmy, aby poznać się nawzajem i stworzyć związek oparty na zaufaniu i wzajemnym szacunku Wymaga to dużo czasu i wysiłku, ale jest niezbędne do utrzymania wymiany.

  • Szkoła w Seaford jest chętna aby rozwijać wymianę z Polska, aby uzupełniać istniejące kontakty ze Szwecją, Francją i rozwijające się kontakty z Węgrami i, miejmy nadzieję, z Majorką. Są one oparte na wielu programowych obszarach, obejmujących geografię, biologię, naukę o środowisku historię i w przyszłości podróże i turystykę, przedsiębiorczość i obywatelstwo. Nasza szkoła stanie się może Specjalistyczną szkołą, która miałaby wiele korzyści z pogłębienia tych kontaktów.

  • Polska wkrótce dołączy do Wspólnoty Europejskiej i szkoła w Lesku jest chętna aby stworzyć związek, dzięki któremu uczniowie mogliby w pełni uczestniczyć we Wspólnocie.

  • Szkoła w Lesku położona jest w oddalonej i stosunkowo biednej części Wspólnoty. Jest dokładnie tego typu szkołą, która mogłaby wiele skorzystać na takiej wymianie.

  • Podobnie, pomimo iż studenci z Seaford są oddaleni od Francji jedynie o 2 godziny drogi, są oni pewnego rodzaju ksenofobami. Jest więc wiele edukacyjnych korzyści z rozszerzenia ich horyzontów poprzez tego typu wymianę, bardzo różną od zagranicznych doświadczeń zdobywanych zazwyczaj podczas wakacji.


    Trudności w rozwijaniu wymiany:

  • Wymiana może mieć miejsce jedynie w przypadku starszych uczniów (16-19) z powodu przedziału wiekowego uczniów z Leska oraz odległości dzielącej szkoły zarówno w kategoriach geograficznych jak i językowych.

  • Odległość stanowi pewne utrudnienie. Lot do Krakowa trwa 2-3 godziny, a następnie podróż do Leska 4-5 godzin. Podróż autobusem z Londynu do Leska Trwa 36 godzin.

  • Koszty są również istotną sprawą, szczególnie dla polskich uczniów – lot kosztuje ok. 200 funtów i jest poza zasięgiem dla większości uczniów. Tak więc podróż autobusem pozostaje jedyną alternatywą.

  • Zainteresowanie tego rodzaju wymianą jest silniejsze wśród polskich uczniów. Potrzeba czasu aby wzbudzić zainteresowanie i pokonać niewiedzę i ignorancję.

    Wszystko to stwarza trudności ale jest warte przezwyciężenia.


    Nasz plan działania:

  • Uważamy że wymiana powinna się rozwijać na kilku płaszczyznach.


  • Wymiana ICT – dla indywidualnych uczniów i klas
    Sue Salih (dyrektor ICT w szkole w Seaford) - będzie współpracować z Bernardem Baranem, jej odpowiednikiem w Lesku (b.baran@oswiata.org.pl) w cele zgłębienia możliwości.

  • Wizyta polskich uczniów (maksymalnie 15) w Seaford na przełomie września i października 2003 roku. Uczniowie zamieszkają u rodzin, będą uczęszczać na lekcje oraz poznawać południową Anglię. Wizyta skoncentrowana będzie na rozwijaniu umiejętności językowych.
    Międzynarodowy Komitet przy szkole w Seaford ma pokierować wymianą.
    Nauczyciele związani z wymianą w Polsce – Ola Kozak i Anna Ceparska

  • Stypendium dla uczniów Sixth Form obu szkół – na 1-2 tygodnie, obejmie uczęszczanie do szkoły i poznawanie południowo wschodniej Polski i Anglii w tym samym czasie co wizyta członków grona pedagogicznego.
    Międzynarodowy Komitet przy szkole w Seaford będzie odpowiedzialny za realizację wizyty, łącznie z finansowaniem reklamą i rozplanowaniem w czasie (na rok 2004-5)

  • Stypendium dla nauczycieli obu szkól – na 1-2 tygodnie obejmie uczęszczanie do szkoły, nauczanie i poznawanie południowo wschodniej Polski i Anglii w tym samym czasie co wizyta uczniów.
    Międzynarodowy Komitet przy szkole w Seaford będzie odpowiedzialny za realizację wizyty, łącznie z finansowaniem reklamą i rozplanowaniem w czasie (na rok 2004-5)

  • Wymiana naukowa – oparta na edukacji środowiskowej lub historii. Wymaga ona dokładnego zaplanowania i powinna odbywać się co 2 lata, i mieć charakter obustronny.
    Kierunki: geografia, historia, fizyka – zależnie od poziomy zainteresowania poszczególnymi dziedzinami (na rok 2004-5)


    Lista kontaktowa:

    Liceum Ogólnoksztłcące
    Adres: ul. Piłsudskiego 5,
    38-600 Lesko, Polska
    tel. (+048(0) 13 4696518)
    adres strony internetowej: www.lolesko.dt.pl [docelowo - www.lo.lesko.pl]
    e-mail: lolesko@oswiata.org.pl

    Dyrektor: Jerzy Bartnik
    Osoba kontaktowa: Andrzej Pałubicki
    Nauczyciele języka angielskiego: Ola Kozak, Anna Ceparska, Marek Irzyński
    Opiekun ITC: Bernard Baran


    Seaford Head Community College
    Adres: Arundel Road, Seaford, East Sussex, BN25 4LX, England
    Tel. 044 (0) 1323 891623
    e-mail reception@seafordhead.e-sussex.sch.uk
    strona internetowa: www.seafordhead.co.uk

    dyrektor: Robin Precey (rprecey@supanet.com)
    Międzynarodowy Komitet: Karen Ford, Mike Hemmings, Simon Thorpe, David Cleaton, Suzanne Cornell, Amanda Grange (urzędnik doradczy wymiany hrabstwa East Sussex), Susan Salih (dyrektorICT)


    Kontakt z British Council:

    W Polsce: Wojciech Drajerczak
    e-mail: wojciech.drajerczak@britishcouncil.pl
    tel: +048(0) 12 4285934

    W Anglii: Pippa Baker
    e-mail: Pippa.baker@britishcouncil.org
    tel: +44 (0) 20 7930 8466
  • do dołu ::...

    ...:: uwaga o komentarzach:
     

    Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

    Zawiedzionych przepraszamy :).



     
    Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko