in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 569 osoba na tej stronie









...:: 28.02.2014 - 16:46 | autor: Fizyk
 
Noc z Nauką w LO Lesko
W piątek 21 lutego w godzinach 18.00 do 22.30 w naszej szkole miało miejsce spotkanie naukowe zorganizowane dla uczniów klas trzecich gimnazjum z naszego powiatu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w murach naszej szkoły, ale szczególne i z pewnością nie ostatnie. Na spotkanie przybyli uczniowie z gimnazjum z Leska, Olszanicy, Cisnej oraz kilka osób
z Ropienki, w sumie 86 osób.
Pan Dyrektor Bernard Baran serdecznie powitał wszystkich uczestników a następnie Pani Pedagog Beata Kurcoń przedstawiła plan zajęć.
Na początku uczniowie mogli zobaczyć pokaz skeczy w języku angielskim w wykonaniu uczniów naszego liceum i zmierzyć się ze specyficznym angielskim humorem, tak różnym od naszego.



Następnie wystąpił gość specjalny nocy z nauką– pan Arkadiusz Jacek Kotowski – SQ8AQO prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów Delta równocześnie wolontariusz Grupy ARISS Polska.



W prelekcji pod tytułem „Per radio ad astra” przedstawił tajniki krótkofalarstwa oraz założenia międzynarodowego projektu edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on the ISS). To program, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Członkowie grupy ARISS Polska popularyzują astronautykę wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności radiowej z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach projektu, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę.



Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe w grupach.
Na zajęciach z chemii uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów: wybuch małego wulkanu, burzę w probówce, przygotowanie „magicznych drinków” zmieniających kolor i wiele innych doświadczeń. W zajęciach tych aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. Tak, tak, chemia to nie tylko równania, wzory i teoria ale też fajna zabawa (pod czujnym okiem naszej profesorki oczywiście).



Obserwacje astronomiczne w naszym obserwatorium zostały niestety zakłócone przez chmury, które przysłoniły nam niebo, ale mimo to uczniowie nie mogli się nudzić. Zajęcia dotyczyły budowy fizycznej Słońca, źródła energii Słońca oraz zasad działania teleskopów astronomicznych. Omówione zostały sposoby orientacji na niebie: rozpoznawanie gwiazdozbiorów i najjaśniejszych gwiazd. Uczniowie zapoznali się z programem komputerowym Stellarium, który pozwala przenieść się w dowolne miejsce na ziemi i z tego punktu podziwiać gwiazdy. Podróżowaliśmy również w czasie aby zobaczyć jak wyglądało niebo przed wiekami lub obserwować zaćmienia Słońca. Podglądanie odległych galaktyk jest niesamowicie fascynujące, szczególnie gdy można korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Wszyscy wiemy, że można godzinami spoglądać w gwiazdy, jest w nich magia i tajemnica. Warto więc od czasu do czasu położyć się na łące i poobserwować prawdziwe gwiazdy na naszym niebie.



Na zajęciach z biologii zabraliśmy uczniów w inny świat, niedostępny dla naszych oczu na co dzień. Można było własnoręcznie wykonać preparat biologiczny, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe i zobaczyć małą komórkę na dużym ekranie. Uczniowie obserwowali zjawisko plazmolizy (czyli jak to się dzieje, że komórka zmienia kształt). Mieli możliwość zaobserwowania różnych kształtów komórek oraz ich budowę, czyli zobaczyć różnorodność i pomysłowość natury,



z której zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje. Był to kolejny dowód na to, że świat jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.
Umysły matematyczne mogły „pogłówkować” rozwiązując sudoku oraz uczestnicząc w grach logicznych. A wszystko to odbywało się w szybkim tempie, w rytm dobiegających zza ściany dźwięków naszej młodej (wiekiem i stażem) szkolnej grupy rockowej FAR. Miłośnicy królewskiej gry, czyli szachów mieli również okazję do spróbowania swoich sił.
W przerwie między poszczególnymi zajęciami odbył się konkurs wiedzy o Bieszczadach dla grup z poszczególnych gimnazjów. Duch rywalizacji i emocje wprowadziły niezapomnianą atmosferę. Wszyscy się świetnie bawili zwłaszcza, że wspólnie śpiewaliśmy piękne, lubiane piosenki i ballady związane z górami, turystyką i nie tylko. Konkurs zwyciężyła grupa z gimnazjum w Cisnej. Gratulujemy!!!
Bardzo miły był fakt, że przy tej okazji odwiedzili nas absolwenci, którzy chcieli również uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Z pewnością było warto gdyż atmosfera tego wieczornego spotkania była szczególna a szkoła pracowała w zupełnie innym rytmie. W trakcie trwania spotkania uczniowie mogli poczęstować się gorącą herbatą, ciastkami i drożdżówkami.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tego spotkania. Z pewnością każdy nie tylko świetnie się bawił lecz również poszerzył swoją wiedzę i zainteresowania.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli i opiekunów grup z poszczególnych gimnazjów, którzy sprawowali opiekę nad uczniami i poświęcili swój wolny czas w ten piątkowy wieczór. Naszym wspaniałym uczniom dziękujemy za zaangażowanie oraz aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania.
do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko