in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 507 osoba na tej stronie









...:: 27.10.2013 - 18:24 | autor: Fizyk
 
Wycieczka fakultetu biologicznego klas III do MPN
15 października 2013 roku uczniowie z leskiego Liceum Ogólnokształcącego
(fakultet biologiczny) wraz z niezawodnymi Profesorkami-Małgorzatą Pelc i Anną Nowak, udali się do Muzeum Magurskiego Parku Narodowego.
MPN chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Na jego terenie wyróżnić można dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego. Piętro pogórza, zajmujące około 43% powierzchni parku i sięgające 530 m n.p.m., to głównie drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Znajdują się tu też liczne łąki i pastwiska, a także torfowiska. Piętro regla dolnego, zajmujące około 57% powierzchni parku i sięgające od 530 m n.p.m. wzwyż (najwyższy szczyt w parku to Wątkowa 846 m n.p.m.), to głównie naturalne lasy bukowe (udział lasów sztucznych jest tu zdecydowanie mniejszy) z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha), jest rezerwat skalny Kornuty, i pomnik przyrody Diabli Kamień.
W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą, 11 częściową, a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego, interesującego filmu dotyczącego historii parku oraz występujących tam roślin i zwierząt. Następnie udaliśmy się do sali wystawowej, gdzie mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć, jak wygląda przeciętny dzień w Magurskim Parku Narodowym. Mogliśmy obejrzeć wystawę zwierząt i roślin.
Później odbyły się zajęcia w terenie. Zostaliśmy podzieleni na grupy z zadaniem odnalezienia jak największej ilości gatunków występujących na danym obszarze.
Następnie wzięliśmy udział w prelekcji na temat zagrożeń i ochrony przyrody w Polsce i na świecie.
Po zakończonych wykładach w miłej atmosferze wróciliśmy do szkoły. Wyjazd stanowił dla nas cenną i szczególną lekcję biologii. Znacznie wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat ochrony środowiska w naszym kraju.
Jola Kusiak













do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko