in der deutschen Sprache in english
aktualności
rekrutacja
matura
e-dziennik
kontakt

  aktualności
  zastępstwa [0]
  artykuły
  galeria zdjęć
  rekrutacja
  dokumenty
  patron
  historia szkoły
  sukcesy
  matura
  stowarzyszenie
  dyrekcja
  grono pedagogiczne
  baza nauczycieli
  klasy
  plan lekcji
  samorząd szkolny
  nasza twórczość
  absolwenci
  rekolekcje
  zjazdy
  PTSM
  PTTK
  LOP
  PCK
  polski
  matematyka
  fizyka
  szachy
  klub sportowy
  polsko-angielska
  polsko-niemiecka
  filmy
  konkursy
 humor
 kontakt
 redakcja

do następnych wakacji jeszcze sporo :/


Jestes 6864 osoba na tej stronie









...:: 18.03.2013 - 11:51 | autor: robbie
 
Zimowe Warsztaty Astrofotografii w Niepołomic
Od piątku 25 do poniedziałku 28 stycznia 2013 roku w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym (MOA) w Niepołomicach przy wsparciu Stowarzyszenia Galaktyka odbyły się II Zimowe Warsztaty Astrofotografii. Liceum Ogólnokształcące w Lesku reprezentowali uczniowie: Beata Kisiel, Jakub Hotloś, Maciej Nowak i nauczyciel fizyki Dorota Białogłowicz.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania był pan Grzegorz Sęk – astronom MOA. Pod jego fachową opieką wszyscy uczestnicy mieli możliwość wykorzystania wyników obserwacji astronomicznych, wykonanych przy pomocy zdalnie sterowanych teleskopów. Były to: teleskopy CI1 i CI2 na Wyspach Kanaryjskich projektu SLOOH, teleskop Uniwersytetu Bradforda na Teneryfie, teleskop Faulkesa projektu Hands-On Universe na Hawajach. Już sama lokalizacja robiła wrażenie na uczestnikach!
Zaplanowano i przygotowano program obserwacyjny na sesję zdalnie sterowanym teleskopem INO (projektu Hands-On Universe) w Arizonie. Ze względu na niesprzyjające warunki obserwacje tym razem nie odbyły się.
Pan Grzegorz miał jak zwykle plan awaryjny. Korzystając z wieloletniego doświadczenia przewidział kłopoty z pogodą i wcześniej przygotował zestaw ćwiczeń praktycznych z astronomii obserwacyjnej. Dzięki temu każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie wybrać i wykonać zadania. Materiały źródłowe były opracowywane w fazie wstępnej za pomocą specjalistycznego oprogramowania RegiStax i FitsLiberator. Końcowym etapem pracy była obróbka graficzna wykonana za pomocą ogólnodostępnego programu Gimp.
I tutaj na scenę wkroczył pan Marcin Cikała – astronom Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza na górze Lubomir. Dzieląc się własnym doświadczeniem pokazał sposób obróbki zdjęć obiektów astronomicznych przy pomocy dedykowanych programów graficznych.
Uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że czas spędzony w Niepołomicach zaowocuje co najmniej kosmicznymi fotografiami.





Efekty prac dostępne są pod adresem:
http://uczniowie.moa.edu.pl/?p=14396
http://uczniowie.moa.edu.pl/?p=14351
http://uczniowie.moa.edu.pl/?p=14359
http://uczniowie.moa.edu.pl/?p=14468

do dołu ::...

...:: uwaga o komentarzach:
 

Do czasu stworzenia zabezpieczenia przed botami, które spamuja tresc komentarzy, dodawanie nowych komentarzy będzie niemożliwe.

Zawiedzionych przepraszamy :).



 
Copyright © 2002-2009 [LO]Lesko