diversity2016 0

Trzy tygodnie temu cztery osoby reprezentowały naszą szkołę w konkursie Motorola Diversity. Ma on za zadanie popularyzowanie programowania wśród dziewcząt. Konkurs dotyczył właśnie tej dziedziny informatyki. Uczestnicy w cztero lub trzy osobowych zespołach mieli za zadanie stworzyć program do dwóch zadań przygotowanych w grze Colobot: Gold Edition oraz napisanie programu do czołgu w grze Robocode. Zespół miał się składać z co najmniej dwóch dziewcząt.

Zadania były oceniane pod względem szybkości wykonania, a w przypadku drugiego programu pod względem ilości wygranych rund przez zaprogramowany czołg. Do finału w Krakowie kwalifikuje się 15 drużyn i obrońcy tytułu zwycięskiego z poprzednich lat. Naszą szkołę reprezentowali: Jagoda Wójcicka, Dominika Beluch, Dawid Gerbisz i Radosław Hańczyk. Spotykali się oni na zajęciach pozalekcyjnych w publicznej bibliotece. Pod opieką pana Wiesława Rychlickiego pisali programy do wszystkich trzech zadań.

Misje jakie musieli wykonać w programie Colobot polegały na przejściu labiryntu, w którym znajdowały się miny pułapki. Druga misja polegała, natomiast na zaprogramowaniu 5 łazików, w taki sposób aby współpracując, dostarczyły kostki w wyznaczone miejsce. W tych dwóch zadaniach najważniejszy był czas wykonania. Kolejnym zadaniem było zaprogramowanie zwycięskiego czołgu w programie Robocode. Gotowy pojazd organizatorzy umieszczali w wirtualnej arenie i stawiali do walki z wcześniej przygotowanymi przeciwnikami. Było ich trzech, każdy z innym poziomem trudności. Ostatnie wyzwanie polegało na zaprojektowaniu wyglądu robota sumo, którego otrzymywali finaliści konkursu. Zadania nie były łatwe, a czasami trzeba było skorzystać z pomocy naszego opiekuna.

Nasza szkoła brała udział w tym konkursie po raz pierwszy. Niestety nasza drużyna z wyznaczonym numerem 512 nie dostała się na listę 15 finalistów, a osiągnięte wyniki były lekko poniżej średniej. Jeśli w przyszłym roku uda nam się kolejny raz zebrać drużynę, bogatsi o doświadczenie z 2016 roku, możliwe że zajmiemy lepsze miejsce. Pozostaje jedynie czekać i wykorzystać czas do następnej edycji na naukę programowania i szlifowanie umiejętności.

Strona konkursu: http://www.diversity.pl/

 DSCF6809