Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku zainteresowani chemią mają możliwość rozwijania swoich zdolności biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych.
Na zajęciach tych uczniowie mogą zapoznać się z praktyką laboratoryjną , nabyć umiejętności potrzebnych
PLAN PRZYZNAWANIA CAŁOROCZNYCH STYPENDIÓW FUNDACJI KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH DLA UZDOLNIONEJ MŁODZIEŻY Z REGIONU PODKARPACIA, KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ
Czytam wszędzie to kampania promująca czytelnictwo w miejscach, w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu. „Czas oczekiwania nie musi być stracony - może być okazją do oddania się lekturze, zamieniając w ten sposób irytującą konieczność w dodatkową okazję do kontaktu z kulturą” - mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę WolneLektury.pl.
116 111 – pod tym numerem anonimowo i bezpłatnie każdy młody człowiek może uzyskać pomoc i wsparcie. Eksperci pomagają też rodzicom i nauczycielom pod numerem 800 100 100.
W ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej, Fundacja Dzieci Niczyje realizuje zadanie publiczne pn. „Prowadzenie przez specjalistów ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.
Dnia 22.06.2015r. odbyło się w Rzeszowie podsumowanie Kampanii „Drugie życie”.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę – czek na 1000zł, który zostanie przeznaczony na wybrany przez nas cel charytatywny.
Jest nam tym bardziej miło, że byliśmy jedną z trzech szkół wyróżnionych spośród całego województwa podkarpackiego.
Podczas spotkania, każda z wyróżnionych szkół prezentowała przebieg kampanii w swojej szkole i w środowisku lokalnym. Wolontariuszy z naszej szkoły reprezentowały Monika Osękowska i Dominika Podsobińska, które zrelacjonowały nasze działania mające na celu rozpropagowanie idei transplantacji i podpisywania oświadczeń woli.
Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły, którzy wzięli udział w kampanii, za ich pracę i zaangażowanie, a są to:
Monika Osękowska
Dominika Podsobińska
Natalia Kalina
Angelika Wilk
Kamila Migielicz
Michał Prach
Aleksandra Krynicka
Natalia Pomykała
Dominika Hańczuk
Klaudia Smolińska
Marcin Suchar
Mateusz Sidorski
Rafał Groń
Alicja Kolinczat
Mateusz Giefert
Maciej Wojtanowski
Kacper Solan
Cieszy nas fakt, że wolontariuszom i licznie zgromadzonej wokół nich grupie uczniów udało się dotrzeć do wielu osób zainteresowanych kampanią i zrealizować nasze pomysły. Mamy wszyscy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do uratowania komuś życia.
Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska z zaprasza do debaty o polskiej edukacji. Dyskusja będzie się toczyć na nowym portalu www.naszaedukacja.men.gov.pl Najważniejsze wątki debaty przedstawione zostaną na III Kongresie Polskiej Edukacji.
Konkurs, realizowany pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, ma na celu upowszechnianie wiedzy o miejscach represji Polaków w najbliższej okolicy. Jest to dla młodzieży szansa poznania dotąd nieodkrytej historii miejsc zbrodni komunistycznych, przywrócenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz zdobywania zdolności pracy w grupie na rzecz dobra całej społeczności lokalnej.
Dnia 23 czerwca niewielka grupa uczniów naszej szkoły i Gimnazjum w Lesku, wyruszyła na szlak turystyczny. Chcieliśmy aktywnie i miło zakończyć rok szkolny pogoda była idealna do tego typy pieszej wędrówki; lekki chłodek, delikatny wietrzyk i nadzieja, że z ciemnobłękitnych chmurek nie spadnie deszcz ;-).
Trasa obejmowała przejście zielonym szlakiem na szczyt góry Gruszka (583m n.p.m), później chwila zadumania, modlitwa i piosenki patriotyczne nad mogiłą zbiorową ofiar II wojny światowej. 5 lipca 1940 roku 115 polskich bojowników o wolność Ojczyzny, zostało rozstrzelanych w tym właśnie miejscu przez hitlerowców.
Kontynuowaliśmy naszą wycieczkę do Zagórza, docierając do ruin klasztoru Karmelitów Bosych. Tam podziwialiśmy Drogę Krzyżową - dzieło bieszczadzkich artystów, a z wieży widokowej przepiękną panoramę zakola rzeki Osławy oraz Gór Słonnych. Niektórzy z nas, aby sprawdzić autentyczność legendy, planowali nawet przejście tunelem do zamku leskiego dnem Osławy. A u podnóża wieży odpoczywaliśmy w ogrodzie, posadzonym na wzór dawnego ogrodu klauzurowego, pełnym drzew owocowych, krzewów i ziół, a także cudne rosarium.
Ostatnim etapem naszego wędrowania było przejście brzegiem Osławy na przystanek PKS. Po drodze zahaczyliśmy na pyszne lody śmietankowo-ananasowe przy Zagórskim Domu Kultury. Nasz międzyszkolny rajd upłynął w miłej atmosferze żartów, piosenki i poznawania pięknych bieszczadzkich ziem.
– Przez ostatnie dwa miesiące utonęło w Polsce już ponad 60 osób. Uważam, tak jak i Państwo, że powinniśmy zrobić wszystko, by zapobiec tym dramatom – napisała w liście do dyrektorów szkół szefowa MEN.
Joanna Kluzik-Rostkowska zachęca do pokazania uczniom filmu edukacyjnego, który może uchronić ich przed tragedią. Wszystko to w ramach przygotowania dzieci i młodzieży do bezpiecznego spędzenia wakacji.
Film pt. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych” przygotowali instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
Minister edukacji narodowej objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.
Statystyki są przerażające. Z roku na rok liczba utonięć wzrasta. W ostatnich pięciu latach woda odebrała życie prawie 2000 osób, w tym dzieciom i młodzieży.
W 2014 r. utonęło 646 osób. To dlatego instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przygotowali film edukacyjny „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych”. – Celem naszych działań jest podniesienie świadomości w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodą oraz wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacjach zagrożenia od najmłodszych lat – wyjaśnia Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, autor i pomysłodawca akcji edukacyjnej.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku wzięli udział w organizowanej po raz pierwszy na Podkarpaciu kampanii „Drugie życie”.
„Drugie życie” - to kampania informacyjno-edukacyjna, której organizatorem jest Fresenius Medical Care Polska.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom oraz propagowanie tej idei.