W ramach współpracy międzynarodowej w projekcie łączącym program Erasmus+ oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych „Fenix” odbył się wyjazd szkoleniowy opiekunów. Pod koniec kwietnia 2024 na warsztatach w miejscowości Krasohorskie Podhradie (Słowacja) spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół: Serbii, Czech, Rumunii, Polski oraz Słowacji.
Pięciodniowe szkolenie dotyczyło ważnych problemów, takich jak:
- intergenerational learning - nauki międzypokoleniowej
Praktyka międzypokoleniowa ma na celu zbliżenie ludzi we wzajemnie korzystnych działaniach, które promują zrozumienie i szacunek między pokoleniami, przyczynia się do budowania bardziej spójnych społeczności. Głównym celem tych interakcji jest tworzenie przestrzeni i działań uwzględniających różne grupy wiekowe.
- generational stereotypes - stereotypów międzypokoleniowych
- barier i ograniczeń świata ludzi z niepełnosprawnościami
- edukacja włączająca młodzież i dzieci mniejszości narodowych
- problemów zdrowia psychicznego we współczesnym świecie
Chociaż naszym głównym celem było uczenie się tworzenia programów międzypokoleniowych to przebadanie innych obszarów działań z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi uświadomiło wagę problemu i konieczność zwrócenia większej uwagi na bariery i ograniczenia w różnych społecznościach, z którymi spotykamy się w pracy nauczyciela.
Ewa Dziedzicka i Anna Nowak