Dlaczego warto czytać na głos?
- uczymy się intonacji i melodii języka
- stymulujemy mózg
- powiększamy zasób słów
- poprawiamy koncentrację
- czytanie łagodzi stres, napięcie i ból
- czytanie dotlenia i poprawia krążenie
W tym roku połączyły się dwie akcje społeczne związane z czytaniem na głos, w których brało udział nasze Liceum oraz leska Filia Biblioteki Pedagogicznej, a mowa tutaj o rozpoczętej 29.09.2023 r. akcji łączącej obchody „Światowego Dnia Serca” i „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”.
Licealiści wraz z prof. J. Katyńską, inicjatorką akcji, panią P. Więckowską z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Lesku oraz prof. E. Dziedzicką wspólnie czytali na głos wiersze i fragmenty literatury młodzieżowej dotyczące serca np. „Jednego serca...” A. Asnyka, „Serce” K. K. Baczyńskiego, „Dziewczyna o kruchym sercu” E. Rodzeń, „Serce na wietrze” E. Sidorowicz.
W pięknym otoczeniu strefy relaksacyjnej przy budynku szkoły z przyjemnością czytaliśmy lirykę i fragmenty prozy, by nazwa akcji „Czytamy z sercem” nie była tylko hasłem.
Kontynuacją tak rozpoczętych obchodów trwających do 5.10.2023 r. było przygotowanie gazetki przedstawiającej zalety głośnego czytania oraz promującej wiedzę o centralnym narządzie układu krwionośnego. Licealna społeczność mogła zapoznać się z przygotowaną w bibliotece wystawą oraz bibliografią książek podejmujących tematykę serca. Wszyscy uczniowie zostali zachęceni do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „Czytamy z sercem”.
Na lekcjach biologii młodzież z klasy 2B i 3B odsłuchała podcast dotyczący wpływu narkotyków na pracę serca, a także obejrzała prezentację: „Jak dbać o serce?”. Również klasa 1A zapoznała się z profilaktyką chorób serca podczas zajęć czytelniczych.
To był bardzo udany tydzień promujący literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę na temat serca.