logo ipn1

W dniu 15 marca 2019r. uczniowie fakultetu historycznego klas drugich naszego liceum wraz z panią Małgorzatą Drożdż oraz panią Moniką Sroczyńską wybrali się do Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie aby poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Przebywając w budynku IPN mieliśmy okazję zobaczyć jedno z wielu archiwów umieszczonych w podziemiach Instytutu. Pani, która nas oprowadzała przekazywała nam ciekawe informacje na temat tego jakie dokumenty oraz akta są przechowywane w tym miejscu.

Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie rozpoczął gromadzenie zasobu archiwalnego na początku 2001 r. Początkowo ze względu na trudne warunki lokalowe, były to niewielkie ilości akt. Dopiero oddanie do użytku w sierpniu 2001 r. magazynów archiwalnych w obecnej siedzibie oddziału, umożliwiło gromadzenie zasobu na dużą skalę. Do zadań Instytutu należy między innymi gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

Druga część zajęć to praca ze źródłami historycznymi , które dotyczyły inwigilacji przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa grupy harcerzy. Zajęcia były bardzo interesujące i ukazywały działanie służb specjalnych oraz system kontroli społeczeństwa w państwie komunistycznym

Była to bardzo ciekawa wycieczka, dzięki której na pewno wiele się dowiedzieliśmy.

 Joanna Marcinik