sally

Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć kółka astronomicznego wzięli udział w 68 misji w ramach projektu Sally Ride EarthKAM prowadzonej przez Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Projekt polega na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. Uczniowie z całego świata mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Zgłoszeń do projektu mogą dokonywać tylko nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Udział w projekcie jest bezpłatny. Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Kknowledge Acquired by Middle school students. Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. 

W ramach 68 misji w dniach 5-8 listopada 2019 r. uczniowie LO w Lesku wykonali szereg zdjęć wybranych obszarów Ziemi. Po czterech tygodniach zdjęcia można przeglądać w rożnej rozdzielczości na stronie projektu.Wszystkie fotografie dostępne są na stronie projektu https://www.earthkam.org/.

W 68 misji uczestniczyło 216 szkół, 20 045 uczniów z 31 krajów, zażądano 19 561 obrazów.

SaudyjskaMaliLibiaEgiptDjerbachiny