Dofinansowano z środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej – Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych z budżetu Woj. Podkarpackiego.
Projekt „Zielone metamorfozy”
w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku
Zakończyliśmy realizację projektu „Zielone metamorfozy” w naszym Liceum.
Projekt realizowaliśmy od 1 czerwca do 15 października 2021 roku. Celem przewodnim było stworzenie miejsca relaksu i odpoczynku. W otoczeniu naturalnej zieleni, miejsca, które zachęcałoby do odłożenia telefonu komórkowego – swoistą "strefę wolną od telefonów komórkowych" - promującą budowanie bezpośrednich relacji międzyludzkich. Nasza szkoła położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi o dużym natężeniu ruchu dlatego koniecznym było stworzenie miejsca bogatego w roślinność, nowe elementy dekoracyjne i użytkowe aby zapewnić uczniom poczucie przebywania w przyjaznym i komfortowym środowisku. Teren wokół szkoły stanowił duży, niewykorzystany dotąd, potencjał i realizacja tego projektu pomogła odmienić otoczenie, w którym uczniowie spędzają dużą część swojego czasu i stała się ona zaczątkiem dla kolejnych etapów zagospodarowywania tej przestrzeni w przyszłości, co z pewnością wpłynie na jakość życia naszej młodzieży szkolnej.
Realizacja projektu pełnić będzie rolę edukacyjną poprzez wprowadzanie elementów zapoznania młodzieży z różnymi gatunkami roślin ozdobnych, użytkowych, ziół, gatunków zbóż i ich różnorodnymi wymaganiami środowiskowymi.
W ramach projektu stworzono 4 strefy w różnych częściach otoczenia szkoły, które będą w przyszłości wzbogacane o nowe gatunki roślin:
1) Strefę wypoczynkowo-edukacyjną “Barwy zapachów"- miejsce wypoczynku z możliwością prowadzenia zajęć, wyposażoną w 5 ławek umieszczonych wokół klombu, na którym znajdują się nasadzenia roślin kwitnących oraz ziół wraz z tabliczkami informacyjnymi (w przypadku ziół, również z informacją o właściwościach leczniczych)
2) Strefę zieleni przy wejściu do szkoły “Mały ogród" - strefa roślin stanowisk wilgotnych
i cieniolubnych
3) "Suchą rzekę"- stworzenie środowiska roślin wymagających stanowisk zarówno wilgotnych jak i suchych.
4) Strefę "Wiem co jem"- stanowisko roślin gospodarczo użytkowych, w której znajdą się różne gatunki zbóż oraz rośliny sadownicze.
W ramach projektu zamontowano karmniki i budki dla ptaków oraz domki dla owadów, które nie są jeszcze popularne w naszej okolicy a będą z pewnością stanowić dobry przykład i inspirację dla mieszkańców jak również element edukacyjny uświadamiający młodzieży jak ważną rolę w przyrodzie pełnią owady. Większość prac została wykonana przez członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum, wolontariuszy, młodzież, nauczycieli i pracowników szkoły.
Projekt zakończono 13 października „Ogrodowym Śpiewograniem” spotkaniem z piosenką bieszczadzką.
Składamy serdeczne podziękowania za otrzymaną dotację w wysokości 5300 zł.:
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Bieszczadzkiej oraz za wsparcie finansowe Nadleśnictwu w Ustrzykach Dolnych.