pielgrzymka maturzysci2019 plakat

 W dniach 4-5 października br., jak co roku, w ramach Pielgrzymki Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej, odbyła się pielgrzymka klas maturalnych naszej szkoły. Opiekunami byli wychowawcy klas: prof. Anna Nowak i prof. Tadeusz Wydrych. oraz siostra Teresa Żywiec i prof. Dorota Białogłowicz. Pierwszy dzień naszego wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podzieleni na grupy, razem z przewodnikami mogliśmy na własne oczy zobaczyć wstrząsające i pełne refleksji obrazy nazistowskiej zagłady więźniów, których największą część stanowili Żydzi oraz Polacy. Widok zdjęć, przedmiotów codziennego użytku należących do więzionych oraz słuchanie wielu ich tragicznych historii było dla nas wielkim przeżyciem. Momentami o wielkim i przejmującym charakterze…

Na nocleg zatrzymaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Domu Pielgrzyma. Drugi dzień jako główny cel naszej pielgrzymki  to przejazd do Częstochowy, gdzie  oprócz obejrzenia wystawy multimedialnej zatytułowanej "Śladami Jezusa", mieliśmy podążyć do Naszej Matki.

Sama prezentacja, która w bardzo nowoczesny i ciekawy sposób przybliżyła nam historię męki i śmierci Pana Jezusa postawiła nam pytanie: kim każdy z nas jest w tej historii - obserwatorem, pielgrzymem czy może apostołem?

Następnie razem z przewodnikiem oglądaliśmy bogate ekspozycje Muzeum Jasnogórskiego min. niepowtarzalne obrazy Drogi Krzyżowej Jerzego Dudy Gracza czy bezcenne eksponaty Skarbca Jasnogórskiego.

 Godzina 15:00 była punktem planu kiedy nastąpiło zawiązanie wspólnoty i konferencja. Po zakończeniu kazania, uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, gdzie śpiewaliśmy i rozważaliśmy poszczególne stacje męki Jezusa Chrystusa. Dalszą część stanowiła msza święta w intencji maturzystów, którą poprowadził biskup Stanisław Jamrozek.

O 21:00 braliśmy udział wraz z wielkimi tłumami wiernych w Apelu Jasnogórskim, a na koniec odmówiliśmy różaniec, zawierzając Najświętszej Panience swe prośby i błagania, prosząc przez jej wstawiennictwo o dary łaski dla nas.

Rankiem niedzielnym 6 października o 5:30, choć zmęczeni ale przepełnieni radością i entuzjazmem oraz ubogaceni na duchu pięknymi i niepowtarzalnymi doświadczeniami wróciliśmy do domów.

Patrycja Bentkowska

Adam Twardeusz

/korekta: Anna Nowak/

IMG 6793

 zdjęcia z Oświęcimia

 zdjęcia z Częstochowy