26 lutego 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku odbyło się spotkanie z przedstawicielem Rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, panem Maciejem Rędziniakiem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z naszego liceum. Tematem prelekcji byli członkowie Armii Krajowej, wielcy patrioci, ŻOŁNIERZE WYKLĘCI zwani także NIEZŁOMNYMI.
Dowiedzieliśmy się o ich działalności podczas II wojny światowej oraz późniejszych prześladowaniach.
Żołnierze ci po wojnie ścigani byli przez komunistyczne władze jako rzekomi zdrajcy narodu polskiego. Wielu z nich zostało brutalnie zamordowanych.
Nie mówiono o nich jak o bohaterach, ich osoby otaczało tabu, które zwalczono dopiero kilkanaście lat temu. Nawet rodziny Niezłomnych nie były traktowane jako pełnoprawni obywatele. Często krewnych żołnierzy wyklętych dotykała dyskryminacja, zarówno w pracy jak i w szkolnictwie. Żołnierze niezłomni byli eliminowani jeden po drugim.
Jak to wyglądało możemy zobaczyć w zarekomendowanym nam przez pana Macieja Rędziniaka filmie pt. „Inka 1946”. Opowiada on autentyczną historię niespełna 18 letniej dziewczyny, sanitariuszki, zamordowanej w Gdańsku za to ze służyła Polsce.
Ona i wiele innych osób, które zginęły w ten sposób były chowane potajemnie, bez pogrzebu, bez obecności rodzin , w pełnej tajemnicy aby nikt o nich nie pamiętał. Jednak mimo zabiegów komunistycznych służb świadomość istnienia Żołnierzy Wyklętych nie zaginęła i dziś Polacy wiedzą sporo na ich temat, co jest zasługą także Instytutu Pamięci Narodowej. Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uznany 1 marca. W związku z tym odbywa się m. in bieg Tropem Wilczym organizowany co roku także w Lesku.
Pan Maciej Rędziniak opowiedział nam także o nowej ustawie IPN , która nareszcie pozwala ścigać pomówienia wobec naszego narodu.