unnam3

23 kwietnia 2021 r. po raz 27. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, organizowany przez UNESCO, w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto książki, czytania, autorów, ilustratorów, tłumaczy, branży wydawniczo-księgarskiej oraz czytelników i czytelnictwa. Data obchodów związana jest z rocznicą urodzin/śmierci wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. 

W obecnej sytuacji, kiedy więcej czasu spędzamy w domach, książka - bardziej niż kiedykolwiek dotąd - stała się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej. Nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: „czytając, nigdy nie czujesz się sam”. Przy tej okazji warto wspomnieć o wynikach badań czytelnictwa w Polsce, które 21 kwietnia ogłosiła Biblioteka Narodowa. Wynika z nich, że 42% osób w wieku powyżej 15 lat zadeklarowało przeczytanie w 2020 r. co najmniej jednej książki. Jest to wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do roku 2019 i o 5 punktów – w stosunku do roku 2018. Zapraszam do zapoznania się z badaniami BN, w których znalazły się również analizy preferencji czytelniczych ze względu na płeć i wiek oraz wiele innych informacji.

Tekst raportu: https://www.bn.org.pl/download/document/1618923121.pdf

 J. Katyńska

Ksiegarnia www