wilczym

Od kiedy sejm RP ustanowił dzień 1 marca jako moment wspomnienia żołnierzy niezłomnych, tradycją w Lesku stało się obchodzenie tego wydarzenia. Tak stało się również w tym roku. Władze miasta zorganizowały bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły.

            Akademia odbyła się po zakończeniu biegu na 6 kilometrów. Zostały na niej również rozdane nagrody dla zwycięzców. Sam spektakl przybliżył zgromadzonym w Bieszczadzkim Domu Kultury biegaczom, organizatorom i pozostałym obywatelom, którzy postanowili poświęcić swój czas, historię od roku 1939 roku do czasów Polski Ludowej. Program pokazał napad Niemiec, a później ZSRR na Polskę, walkę naszych rodaków o wolność, okrucieństwo zaborców i niezłomną wiarę bohaterów wojennych, jakimi byli Zygmunt Szendzielarz -„Łupaszka”, Marian Bernaciak – „Orlik”, Witold Pilecki – „Witold” czy Hieronim Dekutowski – „Zapora”. Ci patrioci musieli walczyć o przetrwanie, nawet po roku 1945, czyli zakończeniu drugiej wojny światowej. Komunistyczny, marionetkowy rząd Polski za wszelką cenę starał się zlikwidowaćw wyjątkowo brutalny sposób, żołnierzy którzy nie poddali się amnestii. Ich losy zostały przedstawione poprzez śpiew i poezję w ubiegłą niedzielę. Uczniowie i recytatorzy starali się jak najlepiej ukazać znaczenie wypowiadanych tekstów, przygotowanych przez profesora Krzysztofa Wolańczyka, a kolejne strofy przepływały przez ich duszę, aby trafić następnie do słuchaczy, ukazując ból, cierpienie i emocje kierujące poległymi za ojczyznę. Wszystkie wiersze były przeplatane śpiewem chóru pod przewodnictwem i gitarą profesorki Katarzyny Wermińskiej. Patriotyczne pieśni były dopełnieniem całego przedstawienia. One również wywoływały emocje i pobudzały patriotycznego ducha widowni. Każdy występ, recytacja czy solówka były nagradzane gromkimi brawami. Cała publika cieszyła się z wykonania, a żaden uczestnik nie żałował czasu spędzonego na siedzeniu BDK-u. Po zakończonej akademii nastąpiło rozdanie nagród dla zwycięzców biegu w każdej kategorii. Oto uczniowie i nauczyciele z LO Lesko, którzy zdobyli trofea. W dystansie 1936 m: 3. miejsce- Miłosz Hańczyk w kategorii mężczyźni 16-35 lat, 1. Miejsce – Profesorka Anna Ceparska-Bąbel w kategorii kobiety 36-45 lat, 4 miejsce prof.  Dorota Białogłowicz w kategorii nieco starszej.

Było to wydarzenie piękne, stworzone i wykonane dla słusznej sprawy, dla przypomnienia ludziom, przez kogo mogą żyć bezpiecznie, bez obaw jak przeżyją aktualny dzień, dlaczego wolność słowa czy wiedza bez cenzury jest rzeczą powszechnie dostępną, na jakim fundamencie został zbudowany nasz kraj oraz kto jest za te dzieła odpowiedzialny. Ważne jest, aby znać historię swojej ojczyzny, ponieważ człowiekiem bez świadomości narodowej, bez systemu wartości, któremu jest obojętne jakiej jest narodowości, nie wyedukowanym, łatwo manipulować, zgnieść i złamać. Taki człowiek zginie szybko w oceanie współczesności, który nie uznaje przynależności do jakiejkolwiek grupy społecznej. 

Link do galerii zdjęć

Link do galerii zdjęć 2

Zdjęcia grupowe

Obława - Mateusz Giefert

Przysięga - Maria Dziadosz, Filip Kędra

Wymarsz Uderzenia - Radosław Hańczyk

Dziś idę walczyć, Mamo! - Maria Dziadosz

Chłopcy silni jak stal - piosenka szturmowa Parasola

Hymn Polski Podziemnej - Naprzód, do boju żołnierze

 

 

 

http://youtu.be/LMzYBh5pgfQ