W dniu 21 października fakultet historyczny leskiego liceum mógł uczestniczyć w zajęciach na temat kampanii wrześniowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku. Wszyscy, którzy uwielbiają tematy drugiej wojny światowej i ci, w których ta pasja się budzi mogli  uczestniczyć w wykładzie pana Macieja Rędziniaka - historyka Instytutu Pamięci Narodowej w  Rzeszowie. Barwne opowieści wzbogacone piękną prezentacją i krótkimi filmikami na temat wydarzeń wojennych- między innymi na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego - wywołały wielkie zaciekawienie. W ciszy każdy uważnie słuchał i śledził wzrokiem zdjęcia wojenne. Nie było ani jednej minuty nudy.

Przygotowania do obrony Polski trwały przez całe letnie miesiące. W budowę okopów i tworzenie schronów dla ludności włączyli się wszyscy. Odbywały się zbiórki pieniężne na Wojsko Polskie. Walczyliśmy dzielnie. Nie tylko Westerplatte, ale też i siedziba Poczty Gdańskiej broniła się wiernie dla dobra Ojczyzny. Pocztowcy według planu  mieli walczyć tylko 6 godzin, jednak trwało to o wiele dłużej. Od odcięcia prądu i telefonii o godzinie 4 rano, do kapitulacji około godziny 19. Ostateczny przysłowiowy gwóźdź do trumny wbił Związek Radziecki.

Tym razem na to nie byliśmy gotowi. 17 dzień września okazał się dla polskiej państwowości decydujący. Znów utraciliśmy suwerenność- III Rzesza i ZSRR okazali się brutalni zarówno w działaniach politycznych jak i dla ludności cywilnej; bestialsko mordując bez wyjątku  dzieci, kobiety, mężczyzn. Bomby spadały na polskie miasta.

Takie spotkania uświadamiają młode pokolenia. Chłoniemy czystą historię, bez żadnych zakłamań.

 Adam Twardeusz

IMG 20191021 095501IMG 20191021 100115IMG 20191021 095506