IMG 1920

Wczoraj szóstego grudnia z okazji mikołajek naszą szkołę odwiedzili uczniowie klasy 3b ze Szkoły podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych. Młodzi miłośnicy astronomii wzięli udział w zajęciach podzielonych na trzy części: pokazach doświadczeń fizycznych, prezentacji obserwatorium astronomicznego oraz prezentacji na temat Układu Słonecznego połączonego z luźną pogawędką.  Link do zapisu video

Podczas wykonywanych doświadczeń uczniowie naszego liceum (Miłosz Hańczyk, Michał Stram, Emilia Wilińska) pokazali w prosty sposób jak uzyskać CO2 oraz jego wpływ na płonącą świeczkę. Sporym zainteresowaniem cieszył się spektakularny eksperyment z "pędzącymi w miejscu" balonami, napędzanymi najzwyklejszą suszarką. Czas urozmaicały również doświadczenia z magnesami neodymowymi, a także szukanie odpowiedzi dlaczego świeczka pływająca na wodzie, będąc pod przykryciem gaśnie po czym zasysa wodę pod naczynie, które ją przykrywa. 

Jednak największy podziw wzbudziło obserwatorium astronomiczne. 

Trójka uczniów fakultetu fizycznego (Izabela Kucharyk, Filip Kędra, Marcelina Głowa) w niezwykle barwny sposób przedstawili budowę, działanie oraz możliwości teleskopu newtonowskiego znajdującego sie w szczytującej nad liceum kopule, oraz opowiedzieli o naszej galaktyce - Drodze Mlecznej oraz sąsiednich, jak na przykład Andromeda.

Młodzi odwiedzający zostali także wtajemniczeni w sposób używania mapy nieba.

Ostatnią częścią była prezentacja opowiadająca o Układzie Słonecznym. Wówczas nasi goście mogli się wykazać wiedzą na temat planet, księżyca, Słońca, innych gwiazd, jak i pozadawać nurtujące ich pytania, na które z chęcią odpowiadali prowadzący warsztaty uczniowie.

Link do galerii zdjęć z warsztatów fizyczno-astronomicznych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ustrzykach Dolnych.

IMG 1890

 Zajęcia spędzone we wspaniałej atmosferze niezwykle spodobały się najmłodszym, a nawet opiekunom. Trud oraz zaangażowanie fizyków klas drugich zostały docenione radosnymi uśmiechami. To pokazało nam, że fizyka jak i astronomia nie muszą być nudne i ciężkie do nauki, a nawet najmłodsi potrafią czas z nauką spędzić w miły sposób a na koniec wyciągnąć  wnioski do przemyśleń...

Cytaty dnia dzieci:

-"Proszę pani, a ten teleskop brzmi jak wiertarka mojego taty"

-*Emilia odczepia magnes neodymowy od ściany*

"WARIATKA"

-"ŁOOOOOOO"

-*wchodząc do kopuły obserwatorium*

"Fajnie by tu było być, jakby była apokalipsa zombie"

-"a kto wymieni planety Układu Słonecznego?

-ja! Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton... i Maciek!"

Ewa Dziedzicka

 Izabela Kucharyk