W środę 4 października w podrzeszowskiej Jasionce humanistyczna część klasy 3B i 4A wraz z opiekunami p. Joanną Katyńską oraz p. Małgorzatą Drożdż uczestniczyła w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej.

O godzinie 9 rozpoczęła się cześć oficjalna z udziałem zaproszonych gości. Był to pierwszy dzień tego wydarzenia, podczas którego m.in. pokazano wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na temat ,,wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości’’. Zrealizowano także debatę panelową "Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych". W budynku było również kilka stref, z których nasi uczniowie korzystali najczęściej: archiwalna, naukowa, edukacyjna, militarna oraz strefa rekonstrukcji historycznych. Młodzież mogła dowiedzieć się więcej o przeszłości naszego kraju, zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie, pooglądać "Teatr Miś Wojtek" czy spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Lesku za umożliwienie nam  uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu.

 

Maria Bielanicz

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/191862,7-tys-milosnikow-historii-wzielo-udzial-w-Podkarpackim-Kongresie-Pamieci-Narodow.html